Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/423/617/EG/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/423/617/EG/04
Data
2004.11.18



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
dzierżawa
grunty rolne
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy dzierżawa gruntów rolnych w związku z brakiem zapłaty czynszu przez okres pierwszych dwóch lat trwania umowy posiada w tym okresie cechy nieodpłatnego świadczenia, które stanowi przychód do opodatkowania?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Spółka wydzierżawiła innej spółce grunty rolne na okres 10 lat. Płatność została ustalona na poziomie cen skupu pszenicy ogłaszanej każdego roku przez GUS i płatna jest każdego roku w ratach: do 28.02 oraz do 31.08. Przedmiot dzierżawy w pierwszych 2 latach jest przekazany dzierżawcy „bezpłatnie” ze względu na to, iż poniesie on koszty m.in. odchwaszczania, wapnowania, melioracji. Koszty podatku rolnego ponosi natomiast wydzierżawiający. W pozostałych latach ustalono czynsz pieniężny, a koszt dzierżawionych nieruchomości przechodzi na dzierżawcę.

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż dzierżawy „bezpłatnej” obowiązującej w pierwszych 2 latach umowy, nie można traktować jako nieodpłatnego udostępnienia, a tym samym nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu, bowiem w tym okresie dzierżawca poniesie koszty przywrócenia odpowiedniej jakości dzierżawionym gruntom.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w art. 7 ust. 1 i 2 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Według przepisu art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty, zaś dochodem jest - z zastrzeżeniem art. 10 i 11 ustawy nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy, za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

Nieruchomość sama w sobie nie stanowi jednak źródła normatywnego przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc nie jest źródłem dochodu. Powstanie dochodu nie jest związane bowiem z samym posiadaniem nieruchomości, lecz z dokonywaniem przez władającego tą nieruchomością czynności faktycznych lub prawnych, które stanowiąc faktyczny przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym, są źródłem normatywnego przedmiotu opodatkowania, a więc dochodu. Do czynności tych zaliczyć można np. użyczenie, najem, dzierżawę.

W przedstawionej sytuacji, w okresie pierwszych dwóch lat trwania umowy, jak wynika z pisma podatnika i przedłożonego faksu tej umowy używający grunty rolne użytkuje je bezpłatnie (par. 3 ust. 1) nie ponosząc również kosztów będącej przedmiotem umowy nieruchomości (par. 4 ust. 1).

Oceniając zatem przedmiotową umowę dzierżawy na gruncie przepisów prawa podatkowego tj. art. 13 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy wskazać, iż z powodu braku zapłaty czynszu przez okres pierwszych dwóch lat trwania umowy posiada ona w tym okresie cechy nieodpłatnego świadczenia, które stanowi przychód do opodatkowania.

Nie można zdaniem urzędu uważać za odpłatność z tytułu udostępnienia przedmiotu używania nałożony umową na korzystającego obowiązek poniesienia nakładów na odchwaszczanie, wapnowanie i melioracje. Nie jest to bowiem świadczenie za udostępnienie lecz za zapewnienie odpowiedniej jakości gruntów służące pobieraniu z nich założonych pożytków, przez dzierżawcę, a nie wydzierżawiającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj