Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/47/04
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/47/04
Data
2004.12.01



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
delegacja
faktura
faktura VAT
obowiązek
obowiązek podatkowy
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
- Czy SP ZOZ miał prawo wydać osobie nie będącej pracownikiem delegację i rozliczyć jak pracownikowi ?- Czy Koszty delegacji winny być wykazane w fakturze VAT i obciążone podatkiem 22% łącznie z wartością usługi? - Jakie skutki prawne rodzi dla stron w/w ( przytoczony w zapytaniu) stan faktyczny w zakresie obowiązku podatkowego?


Zgodnie z art. 14a ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ , w związku z zapytaniem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we W. z dnia 22.10.2004 r., a dotyczącego następujących kwestii:

- Czy SP ZOZ miał prawo wydać osobie nie będącej pracownikiem delegację i rozliczyć jak pracownikowi ?- Czy Koszty delegacji winny być wykazane w fakturze VAT i obciążone podatkiem 22% łącznie z wartością usługi? - Jakie skutki prawne rodzi dla stron w/w ( przytoczony w zapytaniu) stan faktyczny w zakresie obowiązku podatkowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie uprzejmie informuje.

W odniesieniu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do wydania delegacji osobie nie będącej pracownikiem nie jest przedmiotem regulacji prawa podatkowego. W przypadku zaś rozliczenia „delegacji jak pracownikowi” ze względu na nie uregulowanie kwestii dokumentowania kosztów podróży samochodem w umowie o świadczeniu pomocy prawnej przez radcę prawnego ......z dnia 14.08.2003 r. oraz braku regulacji sposobu dokumentowania wydatków przez osobę nie będącą pracownikiem w obowiązujących przepisach, dla potrzeb dokumentowania dochodu w podatku dochodowym wystarczającym dowodem jest delegacja zatwierdzona przez wystawiającego i stanowiąca podstawę do wypłaty kosztów podróży samochodem. Ocenie na gruncie prawa podatkowego podlegać zatem będzie jedynie wypłacona na podstawie tej delegacji kwota. Niewątpliwie kwota powyższa stanowi przychód, dla jego ustalenia, nie ma znaczenia, czy kwotę powyższą otrzymał pracownik, czy osoba nie będąca pracownikiem. Powyższe rozróżnienie będzie miało znaczenie dla oceny czy ma zastosowanie w tej sprawie zwolnienie od podatku określone w art. 21 ust 1 pkt 16, które wymienia dwie grupy podatników zwolnionych z opodatkowania diet i innych należności: pracownika w związku z podróżą służbową i osobę nie będącą pracownikiem w związku z podróżą.

W przedmiotowej sprawie osoba delegowana wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o świadczenie pomocy prawnej W w/w umowie strony ustaliły, ze zleceniodawca tj. SP ZOZ zobowiązuje się do zwrotu poniesionych kosztów w szczególności kosztów podróży służbowej samochodem osobowym zleceniobiorcy w wysokości iloczynu przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr obowiązującą przy zwrocie kosztów używania do celów służbowych samochodu osobowego przez pracownika państwowej lub samorządowej jednostki budżetowej. Rozwiązanie przyjęte przez strony umowy jest zbieżne z obowiązującym w 2004 r. stanem prawnym – z § 5 ust 3 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990), określającym maksymalną stawkę w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu .

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma wcześniej przywołane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990).

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b w/w ustawy stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:1.w celu osiągnięcia przychodów lub2.w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub3.przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane lub4.przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5. w związku z wykonaniem tych funkcji.

W związku z powyższym zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 21 ust. 13 ustawy, zatem dochód osoby nie będącej pracownikiem SP ZOZ, na podstawie powołanego Rozporządzenia osiągnięty z tytułu zwrotu kosztów przejazdów, innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb nie będą stanowiły dla tej osoby przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem nie zaliczenia w/w świadczeń do kosztów uzyskania przychodu.

Wobec nie wykazania przez składającego zapytanie czy zachodzą przesłanki negatywne wymienione w art. 21 ust 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączające możliwość zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust 1 pkt 16 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym, organ podatkowy nie może podzielić stanowiska strony, w przedmiocie nie możliwości rozliczenia powyższej delegacji w przedstawiony w zapytaniu sposób.

Odnośnie opodatkowania w/w usługi podatkiem VAT to stwierdzić należy, że w przypadku zaistnienia w/w przesłanek podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku ( wartość „netto” towaru, tzn. bez należnego VAT) art. 5 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ). Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy i wiąże się ściśle z pojęciem „wynagrodzenia”, które jest sprzedawcy należne z tytułu świadczenia na rzecz nabywcy.

Zgodnie § 4 załączonej umowy zleceniodawca określił co stanowi wynagrodzenie zleceniobiorcy.

W związku z powyższym sposób dokonywania rozliczeń przez zleceniobiorcę kosztów podróży samochodem znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach prawa i przy spełnieniu przez przedsiębiorcę warunku niezaliczenie otrzymanego świadczenia do kosztów uzyskania przychodów daje możliwość rozliczenia zleceniobiorcy kosztów podróży w przyjęty sposób.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj