Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PO I /415/9/04
z 14 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO I /415/9/04
Data
2004.04.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie


Słowa kluczowe
przychód


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne użyczenie nieruchomości stanowiącej odrębność majątkową małżonki stanowi przychód z działalności gospodarczej męża?


Odpowiadając na pismo z dnia 15-03-2004 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, stosownie 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prgwadząc działalność gospodarczą korzysta Pan nieodpłatnie z nieruchomości (grunt i budynek mieszkalny) stanowiącej odrębną własność majątkową żony (notarialna rozdzielność majątkowa).

Wątpliwości Państwa dotyczą ustalenia czy:
1) w/w nieodpłatne użyczenie nieruchomości może stanowić przychód podlegający opodatkowaniu u obojgu małżonków,
2) wydatki ponoszone przez Pana na budowę środków trwałych na nieruchomości żony mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Odpowiedź na pytanie 1) wymaga uwzględnienia treści dwóch przepisów podatkowych tj. art 14 ust. 2 pkt 8 oraz art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r.. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl przepisów art. 16 ust. 1 za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.Z treści w/w przepisów wynika, że w razie udostępnienia nieruchomości w całości lub w części bezpłatnie do używania innym osobom, powstaje przychód z nieruchomości w wysokości wartości czynszowej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W sytuacji jednak, gdy właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części (art. 16 ust. 2).W świetle powyższego przepisu nie wystąpi u Pani przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości małżonkowi. Należy nadmienić, że małżeńska rozdzielność majątkowa nie wyklucza faktu bycia członkiem rodziny.Zgodnie z w/w art. 14 ust. 2 pkt 8 przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2 b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Oddanie rzeczy w nieodpłatne używanie na podstawie umowy użyczenia stanowi zatem, w rozumieniu ustawy, nieodpłatne świadczenie dla podatnika przejmującego rzecz do używania. Zatem w myśl w/w przepisu również u Pana, zaliczającego się jako małżonek do I grupy podatkowej, nie wystąpi przychód z działalności gospodarczej z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń.

Odnośnie odpowiedzi na pytanie 2) należy zauważyć, iż z Pana zapytania nie wynika jednoznacznie jakiego rodzaju środków trwałych dotyczy budowa. W przypadku budynków i budowli mają zastosowanie przepisy art. 22 a ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22 c, budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie - zwane także środkami trwałymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj