Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD2/423/192/201/2004/RCH
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD2/423/192/201/2004/RCH
Data
2004.10.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy podatek od przychodu z udziału w zyskach osób prawnych uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia, pobrany przez płatnika zgodnie z art. 22, może być przez podatnika odliczony od kwoty podatku obliczonej zgodnie z art. 19 w pełnej pobranej przez płatnika kwocie.


Spółka zakupiła na rynku publicznym akcje jednego z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Na wezwanie Funduszu Spółka odprzedała w 2004r akcje w celu ich umorzenia. Fundusz jako płatnik naliczył, pobrał i odprowadził podatek dochodowy od kwoty przychodu z w/w tytułu bez uwzględnienia wyłączenia części przychodów z opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 w/w ustawy.Spółka stoi na stanowisku, że posiada prawo odliczenia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 19 w/w ustawy, podatku obliczonego, pobranego przez Narodowy Fundusz Inwestycyjny bez konieczności podziału kwoty podatku pobranego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz pobranego nienależnie.

Zgodnie z art. 10, ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji) a także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), w celu umorzenia tych udziałów (akcji).Dochód ten jest opodatkowany na podstawie art. 22 ust. 1 w/w ustawy w wysokości 19% uzyskanego przychodu, przy czym do przychodów nie zalicza się – kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.Stosownie do art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19 tej ustawy.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę, podatek został naliczony i pobrany w wysokości 19% uzyskanego przychodu bez uwzględnienia zasady, o której mowa w cytowanym wyżej art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zachodzi konieczność ustalenia kwoty podatku z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 22 ust. 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwota podatku pobranego przez płatnika nienależnie może stanowić nadpłatę, o stwierdzenie której Spółka jest uprawniona do wystąpienia na podstawie art. 75 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowaReasumując, tylko kwota podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych obliczona i pobrana w prawidłowej wysokości podlega odliczeniu na podstawie art. 23 ust. 1 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj