Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/144/04/AS
z 17 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/144/04/AS
Data
2004.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy nie utracę przysługującej ulgi tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, z której wycofane wkłady zobowiązałem się wydać do dnia 31 grudnia 2004 roku na nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gdy: - wpłaciłem w/w kwotę, jako ratę jednorazową do spółdzielni mieszkaniowej celem zakupu mieszkania (zgodnie z umową ze spółdzielnią mieszkanie powinno być oddane do 31 sierpnia 2004 roku), jednak spółdzielnia nie wywiązuje się z warunków umowy. Przewidziany termin oddania to I kwartał 2005 roku. W wyniku nie wywiązania się spółdzielni z warunków umowy zmuszony będę ją wypowiedzieć do 31 grudnia 2004 roku przed oddaniem mieszkania, a wycofane pieniądze przeznaczę w roku podatkowym 2005 na zadeklarowane w umowie z kasą mieszkaniową na cele mieszkaniowe zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 roku (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz.1070 ze zm.) np. na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, mimo że w umowie zadeklarowałem przeznaczyć środki na nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość?


Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych na cele mieszkaniowe określają przepisy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych firmach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz.1070 ze zm.) Art. 8 tej ustawy stanowi, iż przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 – 3,- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego, lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w 2000 r. w Dz.U.Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę;- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z powyższego wynika, że ustawa podatkowa odsyła w kwestii przeznaczenia oszczędności z kasy mieszkaniowej do uregulowań zawartych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Na mocy prawa przepisów przejściowych zawartych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.

W sytuacji przedstawionej przez podatnika, wniesienie wpłaty w postaci raty do spółdzielni mieszkaniowej celem zakupu mieszkania, nie będzie zgodne z celami systematycznego oszczędzania, gdyż w katalogu wydatków zawartym w cytowanej ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego brak wskazania takiego celu, jakim jest wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej. Podatnik winien uzyskać prawo do lokalu mieszkalnego, a więc decyzję administracyjną o przydziale mieszkania. Wpłata rat wkładu budowlanego nie jest bowiem tożsama z uzyskaniem przydziału mieszkania.Nie jest możliwe również przeniesienie realizacji celu na następny rok podatkowy. W przypadku, gdy podatnik wycofa wkład budowlany wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej w 2004 roku i w roku 2005 przeznaczy go na realizację celów mieszkaniowych zawartych w ustawie, będzie musiał doliczyć kwoty odliczone z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w latach poprzednich. Ponieważ, aby zachować prawo do odliczeń podatnik zobowiązany jest do wydatkowania zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności do końca roku, w którym nastąpiło zakończenie okresu systematycznego oszczędzania.

Natomiast, jeżeli podatnik spełni wszystkie warunki określone w przepisach w sprawie systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej i środki zgromadzone wyda na cel określony w katalogu wydatków zawartych w cytowanej ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego inny niż wskazał w zawartej umowie, nie ma przeszkód prawnych, aby ten warunek uznać za spełniony. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga, aby wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj