Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1709-138/HCh/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1709-138/HCh/04
Data
2004.07.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
korekta
obowiązek podatkowy
uszlachetnianie


Pytanie podatnika
Zakłady produkcyjne sprzedają towary (tkaniny) podmiotom mającym siedzibę na terytorium państwa trzeciego, dostarczając te towary do przerobu zakładom odzieżowym na terenie kraju.
W przypadku nie spełnienia wymogów określonych w § 65 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (obecnie art. 83 ust. pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.) Spółka naliczała podatek od towarów i usług wg stawki podstawowej. W deklaracji za miesiąc, w którym dopełnione zostały wszelkie wymogi, dokonywała korekty podatku należnego stosując stawkę 0%.
W związku z tym, podatnik składa zapytanie, czy po otrzymaniu zapłaty za towary po 1 maja 2004 r. będzie mógł skorygować należny podatek VAT w bieżącej deklaracji, czy trzeba będzie korygować deklarację za miesiąc, w którym była wykazana usługa (np. za miesiąc listopad 2003 r.).
W przypadku konieczności korekty deklaracji za miesiąc, w którym była wykazana usługa, na jakim druku należy ją sporządzić: obowiązującym w okresie do dnia 30 kwietnia 2004 r. czy obowiązującym obecnie tj. po dniu 1 maja 2004 r.
Zdaniem podatnika, korekty podatku należnego za okres do dnia 30 kwietnia 2004 roku należy sporządzać w deklaracjach bieżących na obecnie obowiązujących drukach.


W nowej ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) brak jest przepisów przejściowych, które szczegółowo regulowałyby zasady opodatkowania usług, które wykonane zostały w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r., a w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał po dniu 01 maja 2004 r.
W związku z tym, należy kierować się uregulowaniami zawartymi w art. 83 ust. 1 pkt 25 oraz ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl powyższych przepisów stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami w art. 15, jeżeli towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium kraju, a następnie do wywozu z terytorium Wspólnoty, w przypadku gdy podatnik:

    - przekaże nabyty przez podmiot towar podatnikowi, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia tego towaru,
    - posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.

Jeżeli podatnik otrzyma całość lub co najmniej 50% zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.
W związku z tym, w sytuacji, kiedy Spółka otrzyma zapłatę za towary, będzie miała prawo do skorygowania podatku należnego w złożonej deklaracji VAT-7 w której wykazano usługę na druku obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj