Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.III-423/11/04
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-423/11/04
Data
2004.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
koszty uzyskania przychodów
odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy odpisy i zwiększenie naliczone z ZFŚS za dany rok, nie przekazane w 100 % na rachunek bankowy w terminie do 30 września, stanowią koszt uzyskania przychodu?


W nawiązaniu do pisma z dnia 02.11.2004 r., w sprawie zapytania, czy odpisy i zwiększenia naliczone z ZFŚS za dany rok, nie przekazane w 100% na rachunek bankowy Funduszu w terminie do 30 września, stanowią koszt uzyskania przychodu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Pracodawcy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

W myśl art. 6 wyżej wymienionej ustawy, pracodawcy którzy utworzyli ZFŚS, odpisy i zwiększenia naliczone zgodnie z art. 5 ustawy na dany rok kalendarzowy, przekazują na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września tego roku, przy czym kwota stanowiąca 75% równowartości odpisu powinna być przekazana na rachunek ZFŚS do 31 maja tego roku.

Nawiązując do zapytania Spółki informuję, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), możliwość zaliczenia odpisów i zwiększeń do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy istnieje jedynie wówczas, gdy środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Kosztem uzyskania przychodu jest więc tylko ta część odpisu, której równowartość wpłacono na wyodrębniony rachunek bankowy, nie jest uzależnione to od przekazania w 100% na rachunek bankowy naliczonych odpisów i zwiększeń za dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września.

Prawidłowe zatem jest stanowisko podatnika, że każda kwota naliczona zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i wpłacona na rachunek Funduszu stanowi koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj