Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
US-PD-I/415-53/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD-I/415-53/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nieodpłatne używanie
przekazanie do używania
skutki podatkowe umowy
umowa użyczenia
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy podatniczka musi odprowadzić należności podatkowe w związku z zawartą umową bezpłatnego użyczenia powinowatemu lokalu mieszkalnego, w którym podatniczka jest zameldowana i którego jest głównym najemcą (lokal należy do ZGM), a w którym powinowaty i jego żona są zameldowani i zamieszkują.


W myśl art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Z powyższego wynika, iż generalnie osoba użyczająca daną rzecz nie uzyskuje z tego tytułu przychodów, gdyż istotą umowy użyczenia jest jej nieodpłatny charakter. Jednak w niektórych sytuacjach przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują obowiązek ustalania przychodów dla celów podatkowych; obowiązek ten dotyczy okoliczności, w których przedmiotem użyczenia jest nieruchomość.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości; wysokości przychodu nie ustala się jednak, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał nieodpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na inne cele określone w przepisie art. 16 ust. 2 ustawy.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż według zawartej umowy użyczenia podatniczka udostępniła bezpłatnie do używania lokal mieszkalny, którego jest głównym najemcą i który stanowi własność ZGM. Stąd wyżej cytowany przepis art. 16 ust. 1 ustawy nie ma zastosowania, gdyż nieodpłatnego udostępnienia lokalu dokonuje osoba nie będąca właścicielem nieruchomości – w takiej sytuacji po stronie użyczającego nie ustala się przychodu. Natomiast po stronie biorącego do używania powstaje przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – w myśl art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.
Reasumując, użyczenie przez podatniczkę wynajmowanego od ZGM lokalu mieszkalnego powinowatemu (mężowi wnuczki siostry podatniczki) nie spowoduje powstania u podatniczki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z przepisami ww. ustawy, użyczenie jako czynność nieodpłatna nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według przepisów ustawy z dnia 23 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zawarta umowa użyczenia nie podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych w myśl przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj