Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
USVIII/443-64/04/BZ
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USVIII/443-64/04/BZ
Data
2004.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
bonifikaty
obrót
podatek od towarów i usług
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatek od towarów i usług należy naliczyć od wartości gruntów przed zastosowaniem bonifikaty, czy po jej uwzględnieniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 16 września 2004 r. (data wpływu 21.09.2004 r., uzupełnione w dniu 09.11.2004 r.), na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa w S., zwróciła się do Urzędu Miasta w S. o sprzedaż gruntów będących w użytkowaniu wieczystym przy zastosowaniu 90% bonifikaty w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali mieszkalnych.

Zapytanie Spółdzielni Mieszkaniowej “O” dotyczy:

czy podatek od towarów i usług należy naliczyć od wartości gruntów przed zastosowaniem bonifikaty, czy po jej uwzględnieniu.


Według zawartego stanowiska Spółdzielni Mieszkaniowej, podatek VAT wg stawki 7% winien być liczony od wartości po uwzględnieniu bonifikaty.

Według postanowień art. 68 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst – Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w S. z dnia 23.07.2004 r., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 68 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), Rada Miejska w S., wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty w wysokości 90% różnicy między wartością prawa własności nieruchomości, a wartością jej prawa użytkowania wieczystego ustalonych przez rzeczoznawcę majątkowego w wypadku sprzedaży Spółdzielniom Mieszkaniowym gruntu będącego w ich użytkowaniu wieczystym w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własnosci lokali lub domów jednorodzinnych.
Bonifikata, o której mowa powyżej, będzie udzielana po każdorazowym dostarczeniu przez Spółdzielnię Mieszkaniową uchwał zarządu spółdzielni określających przedmiot odrębnej własności lokali.

Według uregulowań zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Ustawodawca w sposób wyraźny wymienił “grunty” jako odrębny przedmiot odpłatnej dostawy towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Natomiast w myśl uregulowań zawartych w art. 37 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu.
Zatem w opisanej sytuacji zostaną spełnione wszystkie przesłanki, przesądzające o opodatkowaniu przedmiotowej dostawy, bowiem nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, czynność będzie miała charakter odpłatny co powoduje, iż nastąpi odpłatna dostawa towarów ( gruntów) na terytorium kraju.
Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką 22 %, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub w przepisach wykonawczych określono inną stawkę. Ustawodawca nie określił, dla dostawy gruntów budowlanych, odrębnej stawki podatku od towarów i usług, nie uczyniono tego także w żadnym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy.
Reasumując, brak jest podstaw prawnych do zastosowania stawki 7% dla tej czynności.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inne dopłaty o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z ust. 4 tegoż artykułu, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont )... .

W świetle powyższych uregulowań prawnych, podatek VAT, winien być liczony od wartości po uwzględnieniu bonifikaty, o której mowa powyżej, a stawką właściwą dla tych czynności będzie stawka podatku w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj