Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-115/04/DG
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-115/04/DG
Data
2004.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
sprzedaż nieopodatkowana
sprzedaż opodatkowana


Pytanie podatnika
Podatnik wraz ze współwłaścicielem zawarli z kontrahentem umowę przedwstępną o zbycie odrębnej własności lokalu użytkowego znajdującego się w będącym współwłasnością podatnika budynku, oraz udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności wspólnych części budynku, w zamian za wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie i moderniazacji budynku oraz dokonanie dopłaty pienieżnej przez kontrahenta. W związku z dokonaną transakcją dokonano ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego. Podatnik jako współwłaściciel wystawił kontrahentowi fakturę za sprzedaż udziału w prawie własności lokalu użytkowego wraz z naliczonym podatkiem , oraz sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu - bez naliczonego podatku. Kontrahent wystawił podatnikowi fakturę za wykonanie zadania inwestycyjnego. Analogiczne faktury zostały wystawione między drugim współwłaścicielem nieruchomości a kontrahentem . Podatnik obniżył kwotę podatku należnego o podatek naliczony w części odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem.
W tej chwili podatnik stoi na stanowisku, iż podatek naliczony wynikający z w/w faktury był w całości związany ze sprzedażą opodatkowaną i powinien w całości obniżyć kwotę podatku należnego.W jakiej wysokości w w/w sytuacji Podatnikowi przysługuje obniżenie kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik wraz z współwłaścicielem w dniu 07.02.2003 r. zawarli z kontrahentem umowę przedwstępną o zbycie odrębnej własności lokalu użytkowego znajdującego się w będącym współwłasnością podatnika budynku, oraz udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności wspólnych części budynku, w zamian za wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie i modernizacji budynku oraz dokonanie dopłaty pieniężnej przez kontrahenta. W związku z przeprowadzoną transakcją dokonano ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego udokumentowanego Aktem Notarialnym z dnia 09.12.2003 r. ( Repertorium A Nr ... ). Podatnik jako współwłaściciel nieruchomości wystawił kontrahentowi w dniu 8.12.2003 r. fakturę za sprzedaż udziału wynoszącego 41 % w prawie własności lokalu użytkowego wraz z naliczonym podatkiem VAT, oraz sprzedaż udziału wynoszącego 41 % w prawie użytkowania wieczystego gruntu - bez naliczonego podatku. Natomiast kontrahent wystawił podatnikowi w dniu 9.12.2003r. fakturę za wykonanie zadania inwestycyjnego. Analogiczne faktury zostały wystawione między drugim współwłaścicielem nieruchomości a kontrahentem. W deklaracji VAT-7 za XII 2003 r. podatnik obniżył kwotę podatku należnego o podatek naliczony (w tym wynikający z w/w faktury), jednakże nie w całości lecz w części odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. Obecnie podatnik stoi na stanowisku, iż podatek naliczony wynikający z w/w faktury był w całości związany ze sprzedażą opodatkowaną i powinien w całości obniżyć kwotę podatku należnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 4 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności opodatkowanych VAT, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Na podstawie art. 19 ust.1 w/w ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Na podstawie art. 20 ust. 1, 2 i 3 podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wykonanie robót budowlanych przez kontrahenta zgodnie z warunkami umowy nastąpiło w zamian za zbycie odrębnej własności lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności wspólnych części budynku

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i udziału w prawie własności wspólnych części budynku nie stanowi sprzedaży opodatkowanej VAT, tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik obniżając podatek należny o podatek naliczony winien uwzględnić zasady określone art.20 cyt. ustawy VAT uprawniające do obniżenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj