Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
U.S.VII.423/4/04
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.VII.423/4/04
Data
2004.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
umorzenie wierzytelności
wartość netto
zwolnienie z długu


Pytanie podatnika
dotyczy zarachowania do przychodów do celów podatku dochodowego od osób prawnych wartość umorzonego długu w wartości netto, a podatek VAT jako przychody niestanowiące przychodów podatkowych


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z otrzymanym pismem (bez znaku, z dnia 23.08.2004 r., data wpływu do tut. organu 2.09.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących zarachowania do przychodów do celów podatku dochodowego od osób prawnych wartość umorzonego długu w wartości netto, a podatek VAT jako przychody niestanowiące przychodów podatkowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie przedstawionych danych, biorąc pod uwagę własną interpretację podatnika w tej sprawie, wyjaśnia:

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, spółka w związku z trudną sytuacją finansową zawarła z wierzycielem umowę zwolnienia z długu z tytułu czynszu dzierżawnego.

Instytucja zwolnienia dłużnika z długu uregulowana jest w przepisach ustawy - Kodeks cywilny z dnia 23.04.1964 r. (Dz. U. Nr 16., poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 508 k.c. zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Po stronie dłużnika po zwolnieniu z długu występuje przychód podatkowy. Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Uznać trzeba, iż zwolnienie z długu jest umorzeniem zobowiązań w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy.

Wobec powyższego przychodem spółki, która jest podatnikiem VAT będzie wartość umorzonego zobowiązania w kwocie netto, gdyż w myśl przepisu art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj