Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku
IS-Pł-WV-443/357/04/JK
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS-Pł-WV-443/357/04/JK
Data
2004.11.24



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
faktura VAT
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik w dniu 1 października 1999 r. rozpoczął działalność. Za wym. miesiąc złożył deklarację VAT, nie wykazując żadnych kwot. Z dniem 1 listopada 1999 r. zawiesił działalność. W związku z zawartą umową o świadczenie usług transportowych kierowania samochodami, Strona w dniu 16.04.2003 r. odwiesiła działalność wybierając sposób opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Za świadczone usługi Podatnik wystawiał rachunki, nie wykazując podatku VAT, opodatkowując przychód ryczałtem wg stawki 5,5%. Czy w związku z wystawianymi rachunkami występował u Podatnika obowiązek VAT?


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 14 ust. 7a znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która weszła w życie od 01.10.2002 r. podatnik, który utracił prawo do zwolnienia, może ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Wymieniony przepis uzależnia zwolnienie od stosownego zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o powyższym.

Jednocześnie informuje się, że czynności podlegające opodatkowaniu winny być udokumentowane fakturami VAT (art. 32 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj