Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zawierciu
PP-III-443/ 731 /AB/2004
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-III-443/ 731 /AB/2004
Data
2004.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Zawierciu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
duplikat faktury
ewidencja podatku od towarów i usług
kradzież


Pytanie podatnika
Czy w przypadku kradzieży można odtworzyć ewidencję zakupu dla celów podatku VAT?


W świetle art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), która obowiązywała do dnia 30.04.2004 r. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Oznacza to, że podatnik może, ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeżeli jednak podatnik korzysta z przysługującego mu - w myśl art. 19 ust. 1 cyt. ustawy - prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego musi spełnić wszystkie formalne wymagania określone przepisami. Tymi przepisami - w zakresie przedmiotowej sprawy - są przepisy art. 19 ust. 2, 3 i 3a ustawy o VAT oraz § 48 ust. 3, § 49 ust. 1 i 2 i § 50 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). W świetle przytoczonych przepisów podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu podatku naliczonego stanowią oryginały faktur albo ich duplikaty. Duplikat wystawia sprzedawca w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury, faktury korygującej, rachunku.

Zgodnie z obowiązującą od dnia 01.05.2004 r. ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w zakresie, w jakim towary i uługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114 , art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (na podstawie art. 86 ust. 1).

Zgodnie z art. 86 ust. 2 lit.a cytowanej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z kolei na podstawie § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktury i faktury korygujące są wystawiane w co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Stosownie do zapisu § 24 ust. 2 oryginał faktury i faktury korygującej powinien zawierać wyraz ORYGINAŁ, a kopia faktury i faktury korygującej – wyraz KOPIA.

Zgodnie z § 25 jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi na kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura (ust. 2) i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia.

Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

W myśl § 26 ust. 1 podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur i faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Stosownie do § 26 ust. 2 dokumenty, o których mowa w ust. 1 przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym prowadzona ewidencja zakupu oraz dokumenty związane z prowadzoną działalnością zostały skradzione co zgłosiła Pani dnia 19.07.2004 r. przedkładając zaświadczenie z Policji. Ponadto poinformowała Pani o braku możliwości odtworzenia dokumentów ponieważ wiele firm już nie istnieje .

Biorąc powyższe pod uwagę należy podkreślić, iż pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony jest prawem podatnika a nie obowiązkiem. Aby z niego skorzystać należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest posiadanie faktur, faktur korygujących lub duplikatów faktur i faktur korygujących. Zatem jeżeli chce Pani korzystać z prawa pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur, które zostały Pani skradzione powinna Pani posiadać duplikaty tychże dokumentów. Należy dodać, że to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia prawa do skorzystania z możliwości odliczenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj