Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/83/04
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/83/04
Data
2004.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komis
komisant
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowego określenia wartości sprzedaży do limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT, w przypadku umów komisu zawieranych po 1.05.2004r. z osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Przedmiotem mojej działalności jest komis telefonów komórkowych. Obecne korzystam ze zwolnienia podmiotowego VAT ze względu na osiągane obroty. Do końca kwietnia 2004r. wg „starej ustawy” w przypadku umów komisu zawieranych z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej, do limitu warunkującego korzystanie ze zwolnienia zgodnie z art.14 ust.4 pkt 1 – wliczałem wartość sprzedanych towarów będących przedmiotem umowy komisu. Po 1.05.2004r. przy zawieraniu umów komisu towarów używanych – telefonów komórkowych – z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej (a następnie ich sprzedaży przez komisanta), pojawiają się wątpliwości wynikające z nowej ustawy o VAT, dotyczące w tym przypadku określenia prawidłowej wartości sprzedaży wliczanej do limitu warunkującego korzystanie ze zwolnienia podmiotowego dla tych umów tj. zastosowania art.120 ust.4.


Na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu przestały być traktowane jako usługi. Wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej, oraz w przypadku komisu zakupu, wydanie towarów przez komisanta na rzecz komitenta – na podstawie umowy komisu, jest traktowane jak dostawa towarów, tak art. 7 ust.1 pkt. 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535).

Tym samym zgodnie z art. 113 ust. 1 w związku z art. 30 ust.1 pkt. 2 lit. a) i b) ustawy zwalnia się od podatku komisanta u którego wartość kwot należnych z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta oraz wartość kwot należnych wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta, nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Jednak gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.(...) – art. 113 ust. 5 ustawy.

Natomiast art. 120 ustawy dotyczący procedury szczególnej w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, wprowadzony został dla realizacji zasady neutralności podatku od towarów i usług wyrażonej w I Dyrektywie Rady Unii Europejskiej z dn. 11 kwietnia 1967r., i jako taki stosuje się jedynie do czynnych podatników podatku od towarów i usług. Stąd art. 120 ust. 4 ustawy u podatnika nie będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nie może stanowić podstawy dla wliczania tylko kwoty marży (prowizji) do wartości sprzedaży warunkującej zwolnienie podmiotowe w tym podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj