Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/589/04/PS
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/589/04/PS
Data
2004.09.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
adaptacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
najem
remont środka trwałego
ulepszenie środka trwałego
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy koszty prac remontowych, adaptacyjno–aranżacyjnych obiektów, koszty najmu lokali, wynagrodzenia pracowników poniesione w okresie przed oddaniem placówek handlowych do używania będą stanowiły wydatek zwiększający wartość środka trwałego w budowie (inwestycji w obcym środku trwałym)?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na pismo podatnika z dnia 04.08.2004 r. (data wpływu do tutejszego urzędu- 05.08.04 r.) informuje co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zainwestowała w uruchomienie placówek handlowych na terenie kraju. Część z nich została uruchomiona i rozpoczęła sprzedaż w m-cu grudniu 2003 r. Wydatki poniesione przez spółkę w związku z ich uruchomieniem obejmowały koszty: prac remontowych i adaptacyjno - aranżacyjnych obiektów, koszty najmu lokali ponoszone przed ich uruchomieniem, wynagrodzenia pracowników itp. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym podatnik pyta, czy powyższe koszty poniesione w okresie przed oddaniem tych placówek do używania będą stanowiły wydatek zwiększający wartość środka trwałego w budowie (inwestycji w obcym środku trwałym)?

Art. 4a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) określa inwestycje jako środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości – środek trwały w budowie oznacza środek trwały w okresie jego budowy, montażu lub w okresie ulepszania istniejącego środka trwałego.

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z ulepszeniem istniejącego środka trwałego. Ulepszenie należy rozumieć zgodnie z art. 16 g ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jako czynność rozbudowy, przebudowy, rekonstrukcji, adaptacji i modernizacji. Jeśli więc w wyniku dokonanych prac budowlanych nastąpiła adaptacja (przystosowanie) pomieszczeń do wymogów działalności handlowej Spółki – to dokonane prace są związane z wydatkami o charakterze inwestycyjnym których wartość w świetle art. 16 ust. 1 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 16a ust. 2 pkt 1 i 16g ust. 7 podlega odpisom amortyzacyjnym zaliczonym do kosztów uzyskania przychodów jako tworząca wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych. Do nakładów tych, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego można zaliczyć czynsz najmu płacony przez Spółkę przed oddaniem lokali do używania.

Do wartości inwestycji w świetle art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – nie można zaliczyć kosztów ogólnych (wynagrodzeń członków zarządu) które będą kosztem uzyskania przychodu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj