Interpretacja Urzędu Skarbowego w Augustowie
U.S.III-ŁH-I-19/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.III-ŁH-I-19/04
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Augustowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu służbowego, w którym wskazano środek lokomocji - samochód prywatny. Przy rozliczaniu kosztów podróży uwzględniono czas podróży oraz koszty przejazdu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy. Naliczona została dieta oraz koszty przejazdu.Czy w związku z powyższym wypłacone pracownikowi koszty korzystania z samochodu prywatnego w celu odbycia podróży służbowej są objęte zwolnieniem przedmiotowym zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika ?


Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych przepisach.Przepisem wykonawczym regulującym tę kwestię jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należnosci przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz. U. Nr 236 poz. 1991 ). W świetle tego przepisu pracownikowi z tytułu podróży służbowej przysługuje zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, innych udokumentowanych wydatków. Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem nie będącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu w wysokości ograniczonej limitem kwoty ustalonej jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Z niniejszej regulacji prawnej wynika, iż otrzymane przez podatnika należności z tytułu kosztów używania pojazdu nie będącego własnością pracodawcy w podróżach służbowych korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy.

Uwzględniając powyższe, stanowisko płatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj