Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPF/415-110/04/ML
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPF/415-110/04/ML
Data
2004.10.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
obowiązek płatnika
programy emerytalne
ubezpieczenia osobowe
ubezpieczony
umowa ubezpieczenia
zakład ubezpieczeniowy


Pytanie podatnika
Pytanie brzmi:
czy przy przenoszeniu środków z rachunków grupowego ubezpieczenia emerytalnego prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń "X" na pracowniczy program emerytalny w przypadku gdy pracownik zdecyduje o kontynuowaniu gromadzenia środków w ramach pracowniczego programu emerytalnego zarządzanego przez inną instytucję finansową ciąży na płatniku obowiązek obliczania i pobierania zryczałtowanego podatku od dochodów uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę, wynika że Zakład Ubezpieczeń "X" ma zawarte umowy z pracodawcami na prowadzenie dla ich pracowników grupowego ubezpieczenia emerytalnego “Y“, które jest grupowym ubezpieczeniem na życie związanym z funduszem emerytalnym, będącym formą grupowego gromadzenia środków na cele emerytalne. W związku z art. 56 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116 poz. 1207), niektórzy pracodawcy zamierzają dokonać przekształcenia tych umów na umowy o prowadzenie pracowniczego programu zarządzanego przez inną instytucję finansową niż Zakład Ubezpieczeniowy "X" a zatem rozwiązać z Zakładem Ubezpieczeniowym "X" umowy o prowadzenie dla ich pracowników grupowego ubezpieczenia emerytalnego “Y“ i zawrzeć z inną instytucją finansową umowę o zarządzanie powstałym z przekształcenia “Y “ pracowniczym programem emerytalnym. W momencie wydania przez pracownika dyspozycji przekazania środków z "Y"na jego rachunek prowadzony w ramach pracowniczego programu emerytalnego, Zakład Ubezpieczeń "X" dokona przeniesienia środków z rachunku udziałów pracowników w "Y“ na rachunki uczestników pracowniczego programu emerytalnego prowadzone przez inną instytucję finansową.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a (...) “od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.”

Art. 30a ust. 5 w/w ustawy stanowi natomiast, że “dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.”

Art. 56 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych ( Dz. U. 116 poz. 1207 ) stanowi, że pracodawcy, prowadzący w dniu wejścia w życie ustawy grupowe ubezpieczenia na życie związane z funduszem inwestycyjnym lub inną formę grupowego gromadzenia środków na cele emerytalne dla swoich pracowników, tracą prawo do odliczania poniesionych wydatków od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne wynikające z odrębnych przepisów, jeżeli w terminie do dnia 31 grudnia 2004 r. nie złożą wniosku o wpis programu do rejestru programów skutkującego wpisem tego programu do rejestru. Środki zgromadzone przed przystąpieniem pracownika do programu są przekazywane do programu i traktowane jak środki pochodzące ze składki podstawowej w rozumieniu niniejszej ustawy, a pracodawca i zarządzający są obowiązani do przechowywania dokumentacji dotyczącej terminów i wysokości składek wniesionych na konto pracownika prowadzone w ramach grupowego gromadzenia środków wraz z dokumentacją programu; do dokumentacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące informacji, o której mowa w art. 8 w/w ustawy.

Jeżeli pracodawca i reprezentacja pracowników dokonali zmiany zarządzającego środkami gromadzonymi w ramach grupowego ubezpieczenia na życie związanego z funduszem inwestycyjnym lub w ramach innej formy grupowego gromadzenia środków na cele emerytalne i dokonali wyboru innego zarządzającego programem albo nadali programowi inną formę niż dotychczasowa, to w myśl art. 56 ust. 4 ustawy o PPE zakład ubezpieczeń lub fundusz inwestycyjny są zobowiązane po skutecznym rozwiązaniu umowy, na podstawie dyspozycji pracownika, przekazać te środki na jego rachunek prowadzony w ramach programu.

Zatem w przypadku przekształcenia grupowego ubezpieczenia emerytalnego na PPE zarządzany przez inną instytucję finansową następuje przekazanie środków do tego programu, przekazanie środków w tym trybie nie stanowi wypłaty, w związku z czym w przedmiotowej sprawie nie występuje okoliczność , do której miałby zastosowanie art. 30a ust. 5 w związku art. 30a ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego odpowiadając na zapytanie Spółki, na Zakładzie Ubezpieczeń "X" nie ciąży obowiązek płatnika pobrania i odprowadzenia 19 % zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile przekazanie omawianych środków osób fizycznych następuje zgodnie z przepisami w/w ustawy o PPE.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj