Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/55/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/55/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kurs waluty
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty mają wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


W związku z wnioskiem z dnia 05.10.2004 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Stosownie do art. 14 ust. 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zmianami) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 zdanie drugie, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Z przepisów prawa wynika, że regulacja wzajemnych wierzytelności, w tym także zagranicznych, nie zawsze musi wiązać się z faktycznym przepływem pieniądza. Przykładem jest kompensata wzajemnych należności, którą przewiduje ustawa z dnia 27.07.2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178 ze zmianami). Dokonując kompensaty strony stosują niższy z kursów walut, po którym zarachowano należności i zobowiązania w księgach w momencie ich powstania. W wyniku dokonanych przeliczeń powstaną różnice kursowe, które są w księgach w momencie ich powstania. W wyniku dokonanych przeliczeń powstają różnice kursowe, które są różnicami kursowymi zrealizowanymi także dla celów podatkowych. W tej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 21.09.1999 r. SA/Bk 742/98) oraz Ministerstwo Finansów (pismo z dnia 07.06.1995 r. PO 4/BA-722-341/95) wskazując, iż potrącenie wzajemnych wierzytelności pieniężnych, o którym stanowi art. 498 i 499 k.c., jest formą spełnienia zobowiązania do zapłaty. Dochodzi wówczas do umorzenia dwóch wzajemnych należności do wysokości wierzytelności niższej. Faktyczna zapłata zobowiązania ma miejsce w momencie dokonania potrącenia. Dlatego też w sytuacji, gdy wzajemne zobowiązania są wyrażone w walutach obcych, może dojść do różnicy czasowej i zmiany kursu walut, w wyniku czego powstaną dodatnie bądź ujemne różnice kursowe. Ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje poprzez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania i z dnia zapłaty – w niniejszej sprawie z dnia dokonania potrącenia.

Przy dokonywaniu potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań nie następuje przepływ środków pieniężnych, niemniej jednak przy dokonywaniu tej kompensaty mogą powstać dodatnie lub ujemne różnice kursowe, które podlegają rozliczeniu odpowiednio w koszty uzyskania przychodów i przychody spółki. Opisana sytuacja nie przedstawia na konkretnym przykładzie sposobu księgowania różnic kursowych, wobec czego nie można dokonać oceny prawidłowości księgowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj