Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0466/03
z 12 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0466/03
Data
2003.12.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej
opodatkowanie
przychód
sprzedaż budynków


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży przedmiotowego budynku podlegać będzie opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej ?


Podatnik będący osoba fizyczną osiąga przychody z działów specjalnych produkcji rolnej - wylęgarni drobiu. Dochody z tego tytułu ustalane są według norm szacunkowych dochodu, w związku z czym Podatnik nie prowadził i nie prowadzi ksiąg podatkowych.

W prowadzonej działalności Podatnik wykorzystuje budynek, w którym na parterze znajduje się wylęgarnia drobiu, a na pierwszym piętrze pomieszczenia mieszkalne.

Grunt oraz znajdujący się na nim budynek nigdy nie był wpisany do ewidencji środków trwałych i nie był amortyzowany.

W najbliższym czasie Podatnik zamierza zbyć ten budynek


Stan prawny :


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 i art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Źródłami przychodów w rozumieniu ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3, 4 i 8 są :

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • działy specjalne produkcji rolnej,
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

Jak stanowi art. 10 ust. 2 tej ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 (dot. odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych)) nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  3. praw majątkowych lub rzeczy będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej.

Zasady ustalania przychodów z poszczególnych źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 zostały szczegółowo uregulowane w art. 11 - 20 ustawy z 26.07.1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W art. 15 tej ustawy - regulującym zasady ustalania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustawodawca postanowił, iż przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwy urząd skarbowy przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu prawnego, zgodnie z treścią cytowanego art. 15 ustawy z 26.07.1991 r. - przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się wg. zasad regulujących uzyskanie przychodów z działalności gospodarczej jedynie w przypadku prowadzenia przez Podatnika ksiąg podatkowych. Natomiast w przypadku, kiedy Podatnik nie prowadzi ksiąg, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się zgodnie z treścią art. 24 ust. 4 tej ustawy przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku Nr 2.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest według norm szacunkowych. Zatem w jego przypadku nie będzie miał również zastosowania art. 14 ust. 2 ustawy z 26.07.1991 r. stanowiący, iż przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W rozpatrywanym przypadku nie będzie miał zastosowania również przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26.07.1991 r. ograniczający stosowanie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 w przypadku zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, nawet w przypadku kiedy przed zbyciem zostały z niej wycofane, bowiem działy specjalne produkcji rolnej, jak wynika z treści art. 10 ust. 1 tej ustawy są odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów .

Zatem przychód ze sprzedaży przedmiotowego budynku mieszkalno-użytkowego może podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i przychód z tej sprzedaży nie zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub c powoływanej ustawy z dnia 26.07.1991 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj