Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-450/12/AW
z 30 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-450/12/AW
Data
2012.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
szkolenie
środki publiczne
usługi szkoleniowe


Istota interpretacji
Usługi szkoleń komputerowych finansowane w całości ze środków publicznych korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012r. (data złożenia 27 kwietnia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2012r. (data złożenia 5 lipca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy usługa wyświadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy zalicza się do usług zwolnionych z podatku VAT i co za tym idzie Wnioskodawca, tytułem wyświadczenia tej usługi, może wystawić Zleceniodawcy fakturę ze zwolnioną stawką podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012r. złożono do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy usługa wyświadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy zalicza się do usług zwolnionych z podatku VAT i co za tym idzie Wnioskodawca, tytułem wyświadczenia tej usługi, może wystawić Zleceniodawcy fakturę ze zwolnioną stawką podatku VAT.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lipca 2012r. (data wpływu 5 lipca 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 czerwca 2012r. znak IBPP1/443-450/12/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka Akcyjna) jest przedsiębiorstwem, posiadającym status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem profesjonalnych szkoleń i warsztatów z oprogramowania CAD i CAM. Wnioskodawca jest firmą uprawnioną do wystawiania Międzynarodowych Certyfikatów Ukończenia Szkolenia, honorowanych w krajach Unii Europejskiej.

W drugim kwartale 2012r. Wnioskodawca skutecznie ubiegał się o zlecenie mu organizacji i przeprowadzenia kursu „AutoCAD”, dla dwóch grup dziesięcioosobowych, w wymiarze 48 godzin szkoleniowych dla każdej z grup.

Kurs ten jest integralnym elementem projektu „Sprawy zawodowe w twoich rękach”, realizowanego przez Instytucję Szkoleniową, współfinansowanego środkami Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (Poddziałanie 8.1.1. POKL „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”, na podstawie umowy podpisanej przez Instytucję Szkoleniową z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Realizując powyższy projekt Instytucja Szkoleniowa przeprowadziła postępowanie, którego celem był wybór (zgodnie z zasadą konkurencyjności) podmiotu, świadczącego na rzecz tego przedsiębiorstwa usługi, związane z organizacją i przeprowadzeniem kursu „AutoCAD”. W rezultacie przeprowadzenia tego postępowania, wybrano Wnioskodawcę – przedsiębiorstwo, które złożyło Instytucji Szkoleniowej najkorzystniejszą ofertę (z punktu widzenia kryteriów, obowiązujących w ramach postępowania). Umowę na przeprowadzenie kursu Wnioskodawca podpisał z Instytucją Szkoleniową w dniu 10 kwietnia 2012r. Zgodnie z jej postanowieniami, kurs ma zostać przeprowadzony w okresie od 14 kwietnia 2012r. do 7 lipca 2012r. Za przeprowadzenie kursu Wnioskodawcy przysługuje określona kwota, z uwzględnieniem właściwej stawki podatku VAT (Wnioskodawca wystawi Instytucji Szkoleniowej jedną fakturę, na której wskaże liczbę uczestników kursu oraz jednostkową stawkę, przypadającą na jednego uczestnika). Instytucja Szkoleniowa ureguluje fakturę, wystawioną przez Wnioskodawcę płacąc za nią środkami Europejskiego Funduszu Społecznego, uzyskanymi od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie zaliczki, ponieważ środki publiczne (EFS i budżetu państwa) pokrywają 100% kosztów, związanych z organizacją i przeprowadzeniem przedmiotowego kursu (zgodnie z umową).

W piśmie z dnia 4 lipca 2012r. Wnioskodawca podał ponadto przepisy prawa podatkowego będące przedmiotem interpretacji: ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2001r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) art. 43 ust. 1 pkt 29 c oraz uzupełnił opis zdarzenia przyszłego podając, że:

  1. Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.
  2. Wnioskodawca nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
  3. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT i jest to nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
  4. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonymi w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
  5. Wnioskodawca nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
  6. Realizatorem projektu współfinansowanego środkami EFS będzie Instytucja Szkoleniowa będąca dla Wnioskodawcy Zleceniodawcą i faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy stanowić będzie dla tego podmiotu dowód poniesienia wydatku przewidzianego w planie realizowanego projektu.
  7. Przepływ środków publicznych przedstawia się następująco: Instytucja Szkoleniowa, jako realizator projektu „Sprawy zawodowe w twoich rękach” (Poddziałanie 8.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013), na podstawie umowy o dofinansowanie, otrzymała dofinansowanie od Instytucji Pośredniczącej II Stopnia jaką jest Wojewódzki Urząd Pracy. Niniejsze dofinansowanie stanowi 100% wartości realizowanego projektu i są to w całości środki publiczne (85% środki europejskie, 15% budżet krajowy). Na podstawie zatwierdzonego budżetu projektu we wniosku o dofinansowanie oraz zasady kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Instytucja Szkoleniowa wyłoniła Wykonawcę (Wnioskodawcę), a następnie, na podstawie stosownej umowy, zleciła przeprowadzenie kursu „AutoCAD” dla dwóch grup dziesięcioosobowych. Po odpowiednim przeprowadzeniu kursu i przedstawieniu wszystkich stosownych dokumentów wynikających z umowy, Wnioskodawca wystawi Zleceniodawcy (Instytucji Szkoleniowej) fakturę VAT. Otrzymana przez Instytucję Szkoleniową faktura VAT od Wnioskodawcy, po jej zapłaceniu zostanie wykazana we wniosku o płatność jako dowód poniesienia wydatku kwalifikowanego w ramach realizowanego projektu. Wniosek o płatność składany jest Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy.
  8. Środki, którymi Zleceniodawca płacić będzie Wykonawcy za usługi szkoleniowe będą wyłącznie środkami uwzględnionymi w realizowanym przez Zleceniodawcę projekcie właśnie na nabycie danego rodzaju usługi szkoleniowej świadczonej przez Wnioskodawcę, tj. Wnioskodawca otrzyma zapłatę wyłącznie środkami publicznymi.
  9. Na prowadzone przez Wnioskodawcę szkolenie „AutoCAD”, rekrutację uczestników przeprowadzi Instytucja Szkoleniowa. Na podstawie odpowiednich dokumentów rekrutacyjnych zostanie stworzona lista uczestników, którzy w podziale na grupy zostaną objęci szkoleniem „AutoCAD” realizowanym przez Wnioskodawcę.
  10. W związku z szerokim przekrojem branż, w których obecnie pracują uczestnicy szkolenia należy stwierdzić, iż uczestnicy będą wykorzystywali nabytą podczas szkolenia wiedzę w ramach wykonywanego przez nich zawodu. Jednocześnie należy dodać, iż wśród uczestników występują również osoby, które, pomimo że nie pracują obecnie w branży związanej bezpośrednio z umiejętnościami posługiwania się programem AutoCAD, to deklarują, że nabytą wiedzę będą wykorzystywać do celów zawodowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa wyświadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy zalicza się do usług zwolnionych z podatku VAT i co za tym idzie Wnioskodawca, tytułem wyświadczenia tej usługi, może wystawić Zleceniodawcy fakturę ze zwolnioną stawką podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa wyświadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy (organizacja i przeprowadzenie kursu AutoCAD) zalicza się do usług zwolnionych z podatku VAT i co za tym idzie Wnioskodawca, tytułem wyświadczenia tej usługi, może wystawić Zleceniodawcy fakturę ze zwolnioną stawką podatku VAT. Podstawą tego stanowiska jest art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 56, poz. 535 ze zm.), który mówi, że zwalnia się od podatku VAT usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, w całości finansowane ze środków publicznych.

Usługa, którą Wnioskodawca świadczy na rzecz Instytucji Szkoleniowej należy do usług wymienionych powyżej, ponieważ:

  • jest usługą z zakresu kształcenia/przekwalifikowania zawodowego – polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu specjalistycznego kursu z obsługi i wykorzystania w celach zawodowych oprogramowania CAD/CAM, służącego do opracowywania, analizy, obróbki dokumentacji technicznej. Uczestnikami kursu jest grupa 20 dorosłych osób pracujących, które z własnej woli podjęły decyzję o podwyższeniu, zmianie, aktualizacji swoich kwalifikacji zawodowych, pod kątem planów związanych z rozwojem zawodowym,
  • jest usługą w 100% finansowaną ze środków publicznych – są to środki Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, którymi Instytucja Szkoleniowa dysponuje na podstawie umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Zgodnie z tą umową, Instytucja Szkoleniowa realizuje projekt „Sprawy zawodowe w twoich rękach”, finansowany w całości środkami Europejskiego Funduszu Społecznego / budżetu państwa, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (Poddziałanie 8.1.1. POKL „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”. Wnioskodawca posiada status czynnego, zarejestrowanego podatnika podatku VAT i składa deklaracje VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów zgodnie z rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Według art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Stosownie do art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Na podstawie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, iż dla oceny tego czy usługi szkoleń świadczone przez Wnioskodawcę są zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy, konieczne jest stwierdzenie:

  1. czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
  2. czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Jak podał Wnioskodawca, nie jest on jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania oraz nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej PAN, lub jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie szkolenia na poziomie wyższym.

Oznacza to zatem, że Wnioskodawca nie jest podmiotem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, nie może więc korzystać ze zwolnienia wskazanego w tym przepisie.

W dalszej kolejności należy przeanalizować czy można zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie prowadzić kurs będący integralnym elementem projektu „Sprawy zawodowe w twoich rękach”, realizowanego przez Instytucję Szkoleniową, współfinansowanego środkami Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (Poddziałanie 8.1.1. POKL „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”, na podstawie umowy podpisanej przez Instytucję Szkoleniową z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Realizując powyższy projekt Instytucja Umowę na przeprowadzenie kursu Wnioskodawca podpisał z Instytucją Szkoleniową w dniu 10 kwietnia 2012r. Wnioskodawca wystawi Instytucji Szkoleniowej jedną fakturę, na której wskaże liczbę uczestników kursu oraz jednostkową stawkę, przypadającą na jednego uczestnika. Instytucja Szkoleniowa ureguluje fakturę, wystawioną przez Wnioskodawcę płacąc za nią środkami Europejskiego Funduszu Społecznego, uzyskanymi od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie zaliczki, ponieważ środki publiczne (EFS i budżetu państwa) pokrywają 100% kosztów, związanych z organizacją i przeprowadzeniem przedmiotowego kursu (zgodnie z umową).

Jak ponadto wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT i jest to nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Realizatorem projektu współfinansowanego środkami EFS będzie Instytucja Szkoleniowa będąca dla Wnioskodawcy Zleceniodawcą i faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy stanowić będzie dla tego podmiotu dowód poniesienia wydatku przewidzianego w planie realizowanego projektu. Instytucja Szkoleniowa, jako realizator projektu „Sprawy zawodowe w twoich rękach” (Poddziałanie 8.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013), na podstawie umowy o dofinansowanie, otrzymała dofinansowanie od Instytucji Pośredniczącej II Stopnia jaką jest Wojewódzki Urząd Pracy. Niniejsze dofinansowanie stanowi 100% wartości realizowanego projektu i są to w całości środki publiczne (85% środki europejskie, 15% budżet krajowy). Po odpowiednim przeprowadzeniu kursu i przedstawieniu wszystkich stosownych dokumentów wynikających z umowy, Wnioskodawca wystawi Zleceniodawcy (Instytucji Szkoleniowej) fakturę VAT. Otrzymana przez Instytucję Szkoleniową faktura VAT od Wnioskodawcy, po jej zapłaceniu zostanie wykazana we wniosku o płatność jako dowód poniesienia wydatku kwalifikowanego w ramach realizowanego projektu. Środki, którymi Zleceniodawca płacić będzie Wykonawcy za usługi szkoleniowe będą wyłącznie środkami uwzględnionymi w realizowanym przez Zleceniodawcę projekcie właśnie na nabycie danego rodzaju usługi szkoleniowej świadczonej przez Wnioskodawcę, tj. Wnioskodawca otrzyma zapłatę wyłącznie środkami publicznymi. W związku z szerokim przekrojem branż, w których obecnie pracują uczestnicy szkolenia należy stwierdzić, iż uczestnicy będą wykorzystywali nabytą podczas szkolenia wiedzę w ramach wykonywanego przez nich zawodu. Jednocześnie wśród uczestników występują również osoby, które, pomimo że nie pracują obecnie w branży związanej bezpośrednio z umiejętnościami posługiwania się programem AutoCAD, to deklarują, że nabytą wiedzę będą wykorzystywać do celów zawodowych.

Tym samym, spełniony jest pierwszy ze wskazanych przez ustawodawcę warunków dla uzyskania zwolnienia z podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, tj. świadczone przez Wnioskodawcę usługi są usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego.

Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, Instytucja Szkoleniowa ureguluje fakturę, wystawioną przez Wnioskodawcę płacąc za nią środkami Europejskiego Funduszu Społecznego, uzyskanymi od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w formie zaliczki, ponieważ środki publiczne (EFS i budżetu państwa) pokrywają 100% kosztów, związanych z organizacją i przeprowadzeniem przedmiotowego kursu (zgodnie z umową). Otrzymana przez Instytucję Szkoleniową faktura VAT od Wnioskodawcy, po jej zapłaceniu zostanie wykazana we wniosku o płatność jako dowód poniesienia wydatku kwalifikowanego w ramach realizowanego projektu. Środki, którymi Zleceniodawca płacić będzie Wykonawcy za usługi szkoleniowe będą wyłącznie środkami uwzględnionymi w realizowanym przez Zleceniodawcę projekcie właśnie na nabycie danego rodzaju usługi szkoleniowej świadczonej przez Wnioskodawcę, tj. Wnioskodawca otrzyma zapłatę wyłącznie środkami publicznymi.

W świetle powyższego w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług szkoleniowych, gdyż – jak wynika z wniosku – będzie realizował on usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 finansowane w całości ze środków publicznych.

Jak wynika z brzmienia art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że tytułem wyświadczenia opisanej w przedstawionym zdarzeniu przyszłym usługi, Wnioskodawca może wystawić Zleceniodawcy fakturę ze zwolnioną stawką podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Na marginesie należy zaznaczyć, że w powołanym przez Wnioskodawcę w piśmie z dnia 4 lipca 2012r. przepisie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT nie ma pkt 29 c lecz pkt 29 lit. c. Z uwagi na opis zdarzenia przyszłego tut. organ uznał, że stanowisko Wnioskodawcy odnosi się do art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT i dokonał interpretacji tego przepisu

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego, bądź zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj