Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUS PBII/415-85/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS PBII/415-85/04
Data
2004.08.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż praw
zrzeczenie się własności rzeczy


Pytanie podatnika
W 1992 r. poprzez połączenie dwóch lokali mieszkalnych podatnicy nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do 2 lokali mieszkalnych. Następnie w kwietniu 2004 r. umowami o ustanowienie spółdzielczych własnościowych praw do lokali dokonali rozdzielenia powyższych mieszkań, by w maju 2004 r. dokonać sprzedaży jednego z nich. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w maju 2004 r. jednego z lokali podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 28 ustwy o podatku dochodwym od osób fizycznych?


Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym, w dniu 25 maja 2004 r. aktem notarialnym Rep A nr .../2004 Państwo XX dokonali sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 20, nabytego na podstawie umowy z dnia 28 kwietnia 2004 r. o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W oparciu o pismo Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 19.07.2004 r. nr ... ustalono, że lokal mieszkalny nr 20, położony w Katowicach przy ul. (...), powstał w wyniku zrzeczenia się (pismo z dnia 29.10.2003 r.) prawa do połączonego lokalu mieszkalnego nr 19-20, a następnie zawarcia dwóch odrębnych umów nr .../2004 i .../2004 o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nr 19 i nr 20.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej z zastrzeżeniem ust. 2 stanowi źródło przychodu – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z kolei w myśl art. 246 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93), jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego, prawo to wygasa. Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Ponadto zgodnie z art. 171 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116) przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zgodnie z art. 171 ust. 3 i 4 ww. ustawy, powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa ta powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Przed wygaśnięciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarcie umowy o ustanowienie tego prawa jest nieważne. ,

Zgodnie z § 2 przedstawionych przez Państwa umów nr .../2004 i .../2004 o ustanowienie spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych nr 19 i nr 20, z chwilą zawarcia tych umów, a więc z dniem 28 kwietnia 2004 r. powstały dwa odrębne prawa.

Wobec powyższego odpłatne zbycie w dniu 25.05.2004 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 20, położonego w Katowicach przy ul. ... stanowi źródło przychodu, podlegające opodatkowaniu według zasad określonych w art. 28 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj