Interpretacja Urzędu Miasta Konstancina-Jeziorny
W.F.I/10/2004/RS
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
W.F.I/10/2004/RS
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Miasta Konstancina-Jeziorny


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne --> Zakres regulacji

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji --> Skorygowanie deklaracji


Słowa kluczowe
budowle
deklaracja korygująca
korekta podatku
obiekt budowlany
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy: zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych dotyczącej zasad korygowania podstawy opodatkowania budowli w trakcie trwania roku podatkowego.


W odpowiedzi na wniosek z 20.08.2004 r. (data wpływu - 25.08.2004r.) o udzielenie informacji „o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych dotyczącej zasad korygowania podstawy opodatkowania budowli w trakcie trwania roku podatkowego" - uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z art. 1 a ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( jt. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) budowlą jest - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Do pełnego wyjaśnienia pojęcia budowli trzeba określić, co jest obiektem małej architektury. I tak na mocy art. 3 pkt 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (jt .Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.). pod pojęciem „obiekt małej architektury” należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  2. posagi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

W myśl art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Ta regulacja prawna ma zastosowanie wyłącznie do budowli i budynków nowo wybudowanych. Przepis ten nie obejmuje swoim zakresem istniejących budynków i budowli; które zostały poddane remontowi czy modernizacji.

Inaczej przedstawia się obowiązek podatkowy, w stosunku do już istniejących i modernizowanych ( remontowanych ) budowli. Mianowicie obowiązek ten został określony w art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych , zgodnie z którym jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Na zakończenie należy podkreślić , że obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek, a jeśli obowiązek ten powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. Dlatego też podmiot zobowiązany ma obowiązek w trakcie roku korygować podstawę do obliczenia podatku od nieruchomości od budowli już istniejących w trakcie roku podatkowego, jeśli nastąpiło zdarzenie mające wpływ na wysokość tego podatku. Musicie Państwo pamiętać, że w myśl art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj