Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD I 415/781/34/04
z 27 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415/781/34/04
Data
2004.04.27



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dowód księgowy
prowadzenie ewidencji
przechowywanie dokumentów


Pytanie podatnika
Towar handlowy przed otrzymaniem faktury jest ewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dowodu WZ lub sporządzany opis towaru.
Czy po otrzymaniu faktury za towar można zniszczyć dowód WZ lub opis?


Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U Nr 152 poz. 1475).
Zgodnie z § 16 ust. 1 cyt. rozporządzenia otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, (..), towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła.
Stosownie do treści § 16 ust. 2 i 3 cyt. rozporządzenia jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu - rolę tę może spełniać wystawiony przez dostawcę tzw. dowód WZ.
Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury. Jeżeli podatnik otrzymał materiał lub towar handlowy oraz fakturę na ten materiał lub towar handlowy w tym samym miesiącu, opis o którym mowa w ust. 2 dołącza do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonuje na podstawie otrzymanych faktur.
Ponadto zgodnie z ust. 4 tego przepisu podatnik może nie sporządzać opisu, o którym mowa w ust. 2, jeżeli zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy (czyli WZ) pod warunkiem ze specyfikacja ta spełnia wymogi określone dla opisu. Przepis ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Biorąc pod uwagę zacytowane wyżej przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzania ksiąg podatkowych oraz art. 86 §1 ustawy Ordynacja podatkowa, z którego wynika iż podatnicy prowadzący księgi podatkowe przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, który wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku - stanowisko podatnika, zaprezentowane w piśmie należy uznać za nieprawidłowe.
Tzw. dowody WZ lub inny dowód przyjęcia towarów handlowych nie będący fakturą podlega tym samym zasadom przechowywania, jakim podlegają inne dokumenty księgowe tj. do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj