Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US21/AV/443-3165/04/DK
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US21/AV/443-3165/04/DK
Data
2004.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów


Pytanie podatnika
Spółka zamierza dokonywać eksportu towaru. Faktury i dokumenty celne SAD będą wystawiane na odbiorcę z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , natomiast – zgodnie z zawartym z odbiorcą porozumieniem – wywóz towaru będzie następował w ten sposób , że najpierw zostanie on wywieziony na Litwę i tam wprowadzony do litewskiego składu celnego, a następnie towar ten , po jego wyprowadzeniu z litewskiego składu celnego , zostanie wywieziony przez inny podmiot poza granicę Unii Europejskiej.
Spółka będzie dysponowała w tym przypadku dokumentem SAD karta 3, potwierdzonym pieczątkami polskiego wewnętrznego urzędu celnego w P. i pieczątką litewskiego urzędu celnego. Na karcie 3 SAD , będzie wskazana procedura wywozu poza Unię Europejską, oraz jako urząd celny wywozu , będzie wskazany – litewski urząd celny.
Towar nie będzie przemieszczany w procedurze tranzytu. Ponadto, Spółka pozyska z Litwy karnety TIR ( potwierdzone przez litewski urząd celny ), dokumentujące transport ww. towaru z litewskiego składu celnego do granicy UE. Spółka nie będzie dysponować dokumentami celnymi SAD potwierdzającymi wyprowadzenie towaru z litewskiego składu celnego , ponieważ : transport tego towaru do granicy UE będzie dokonywane przez inny podmiot , obrót dokumentami celnymi na Litwie ma charakter elektroniczny.
Zdaniem Spółki:
– prawidłowo został wykazany wewnętrzny urząd celny w Polsce , jako urząd celny wyjścia w rozumieniu art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 )
– przedstawione przez Spółkę dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski umożliwiają zastosowanie 0% stawki podatku VAT w eksporcie towarów.


Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.06.2004r. , uzupełnione pismem z dnia 20.07.2004 r. tut. Organ uprzejmie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) eksportem towarów jest: potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Oznacza to, że potwierdzenie to – jako pochodzące od organu administracji z któregoś z państw członkowskich, który ma w nim stwierdzić zaistnienie faktu istotnego prawnie, dokonywane jest w formie określonej przepisami.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono formy takiego potwierdzenia . Jedynie art. 41 ust. 11 w/w ustawy o podatku VAT mówi, iż z dokumentu o którym mowa musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu oraz , że wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny.

Przepis art. 41 ust. 4 – 9 reguluje wysokość stawki i warunki jej stosowania w przypadkach eksportu towarów. W tym przypadku stawka podatku wynosi 0%, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w ust. 4 – 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast z przepisu art. 41 ust. 8 cyt. ustawy o VAT wynika, że możliwość wykazania dostawy jako eksportowej istnieje także wówczas , gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu .

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, nie jest więc konieczne dysponowanie przez podatnika dokumentem potwierdzającym faktyczny wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty lecz , zgodnie z powołanym art. 41 ust. 8 wystarczający jest dokument potwierdzający objęcie towaru procedurą celną wywozu.

W świetle powyższego dokument celny potwierdzający procedurę wywozu daje podatnikowi podstawę do zastosowania stawki określonej w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku VAT w wysokości 0%.

Jak wynika z pisma , Spółka sprzedaje towar firmie mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, który będzie wywieziony na Litwę i tam wprowadzony do litewskiego składu celnego a następnie towar ten , po jego wyprowadzeniu z litewskiego składu celnego , zostanie wywieziony przez inny podmiot poza granicę Unii Europejskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie dysponowała w tym przypadku dokumentem SAD karta 3 , potwierdzonym pieczątkami polskiego wewnętrznego urzędu celnego w P. i pieczątką litewskiego urzędu celnego. Na karcie 3 SAD , będzie wskazana procedura wywozu poza Unię Europejską, oraz jako urząd celny wywozu , będzie wskazany – litewski urząd celny.

Wobec powyższego, należy stanowisko Spółki uznać za prawidłowe, bowiem zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka spełnia wymagania określone w powołanym art. 2 pkt. 8 cytowanej ustawy o podatku VAT, tj. posiada dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty( np. dokumenty przewozowe - karnet TIR potwierdzony przez litewski urząd celny ) oraz dokument celny potwierdzający procedurę wywozu ( potwierdzony przez urząd celny ) a zatem transakcje te należy traktować jako eksport towarów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj