Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0688/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0688/04
Data
2004.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek dochodowy
spółka komandytowo-akcyjna


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania podatkiem dochodowym spółki komandytowo-akcyjnej, jej komplementariusza oraz akcjonariuszy?


W skład spółki komandytowo-akcyjnej wchodzi komplementariusz i 2 akcjonariuszy (pod-mioty te są osobami fizycznymi), którzy uczestniczą w zyskach spółki proporcjonalnie do wniesio-nych przez nich wkładów.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa (...). Kom-plementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wnie-sionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 Ksh). Należy podkreślić, że spółka ta nie posiada osobowości prawnej.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym do-chodów osób fizycznych. Oznacza to, że ustawodawca opodatkowuje dochody poszczególnych po-datników – osób fizycznych (np. w rozpatrywanym przypadku: akcjonariuszy i komplementariusza), a nie samej spółki. Jednocześnie spółka komandytowo-akcyjna nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Możliwość tą wyklucza bowiem art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym przepisy tej ustawy mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek (...) komandytowo-akcyjnych.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychody z udziału w spółce nie-będącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udzia-le w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (czyli z zastrzeżeniem przychodów z działalności gospodar-czej opodatkowanych 19% podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do:

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przycho-dów i strat,

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą praw-ną.

Z przytoczonych przepisów wynika, że zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusze spółki oso-bowej nie posiadającej osobowości prawnej podlegają przepisom ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Do-chód uzyskany z tytułu udziału w tej spółce komandytowo-akcyjnej komplementariusz i akcjonariu-sze powinni ustalać proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zyskach spółki, o czym również stanowi art. 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Ponadto spółka komandytowo-akcyjna mająca siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na teryto-rium Rzeczypospolitej Polskiej i będąca w rozumieniu art. 1 § 2 Ksh spółką handlową jest zobowią-zana do prowadzenia ksiąg rachunkowych – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). W tej sytuacji więc spółka powinna ustalać wysokość dochodu w sposób przewidziany w treści art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., w myśl którego u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachun-kowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się do-chód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Kierując się treścią art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. należy nadmienić, że komple-mentariusz i akcjonariusze są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zalicz-ki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3 tego artykułu (z zastrzeżeniem ust. 3f.) - w terminie określonym w ust. 6. Ponadto podatnicy ci w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada zobowiązani są do składania właściwemu urzędowi skarbowemu deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku na druku PIT-5 (art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.). Dochody (straty) uzyskane w roku podatkowym z powyższego źródła komplementa-riusz i akcjonariusze powinni wykazać w zeznaniach podatkowych składanych we właściwym urzę-dzie skarbowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z za-strzeżeniem ust. 7 i 8 (art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj