Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0629/04
z 12 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0629/04
Data
2004.10.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
podatek rolny
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym?


Podatniczka dnia 20 lutego 2004r. dokonała sprzedaży nieruchomości o powierzchni ponad 0,80 ha zabudowanej kurnikiem z zapleczem socjalno-mieszkalnym, którą nabyła w dniu 29 sierpnia 2003r. Podatniczka od tej nieruchomości opłacała podatek rolny, a w dniu sprzedaży nie była wła-ścicielką innej nieruchomości rolnej.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu dzia-łalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw ma-jątkowych określonych w lit. a)–c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowe-go, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku są przy-chody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Stosownie do zapisu art. 2 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991r. ilekroć w ustawie jest mowa o gospodar-stwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993r., nr 94, poz. 431 ze zm.) ustawodawca określił, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użyt-kach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. za gospo-darstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza – o łącznej po-wierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki niepo-siadającej osobowości prawnej.

Z przywołanych przepisów wynika, że aby grunty mogły być uznane za gospodarstwo rolne w ro-zumieniu ustawy o podatku rolnym, muszą być spełnione łącznie warunki:

  • grunty muszą być sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
  • obszar gruntów musi przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy,
  • obszar gruntów musi stanowić własność lub znajdować się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka poza zbytą nieruchomością nie była w dniu sprzedaży właścicielką innej nieruchomości rolnej. A zatem podatniczka była jedynie wła-ścicielką zabudowanej nieruchomości z przeznaczeniem na cele rolne, a nie gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Samo istnienie kurnika na działce o powierzchni 0,81 ha i opłacanie podatku rolnego od tej nieru-chomości nie oznacza spełnienia warunku zawartego w art. 2 ust 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. i nie przesądza o tym, iż jest to gospodarstwo rolne. Dlatego w tym konkretnym przypadku nie mo-gą mieć zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

W świetle powyższego należy uznać, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym z ty-tułu sprzedaży, o ile podatniczka nie wydatkuje - w terminie 2 lat od dnia sprzedaży - uzyskanych przychodów na własne cele mieszkaniowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj