Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB/005A-868/EJ/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FB/005A-868/EJ/04
Data
2004.10.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
prawa autorskie
tłumacz


Pytanie podatnika
Spółka zajmuje się wydawaniem czasopism oraz książek. Autorzy tłumaczeń książek, oprócz stosownych honorariów, otrzymują tzw. egzemplarze autorskie (nie przeznaczone do sprzedaży). W związku z powyższym mamy pytania co do traktowania podatkowego egzemplarzy autorskich. Czy egzemplarze autorskie, przekazywane tłumaczowi, stanowią przychód tłumacza z tytułu praw autorskich,
Czy dochód z tego tytułu (wartość otrzymanych egzemplarzy autorskich) firma powinna doliczyć do honorarium tłumacza za przetłumaczenie książki, a co za tym idzie przy naliczaniu podatku 19% zastosować 50% koszty uzyskania przychodu. Jeśli tak, to czy przychód z tytułu otrzymanych egzemplarzy autorskich płatnik wykazuje w rocznej informacji PIT-8B przekazywanej tłumaczowi,
Czy też egzemplarze autorskie stanowią przychody tłumacza z innych źródeł, od których płatnik nie pobiera zaliczki na podatek, wykazując je w rocznej informacji PIT-8C przekazywanej tłumaczowi.


Zgodnie z zasadą wynikającą z treści art.9 ust.1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tym podatkiem wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do postanowień art.11 ust.1 tej ustawy, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Wartość pieniężną świadczeń w naturze, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art.11 ust.2 ustawy).

W myśl art.22 ust.9 pkt 3 cytowanej ustawy koszty uzyskania przychodów w stosunku do przychodów uzyskanych przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50%.Tymi odrębnymi przepisami, o których mowa w cytowanym przepisie jest ustawa z 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz.994 ze zm.)

Zgodnie z art.2 tej ustawy opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.Zgodnie z art.63, jeżeli umowa obejmuje sporządzanie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie. Twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidocznione jest na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnieniem utworu.

W świetle tych przepisów, twórcą jest zarówno autor książki jak i jej tłumacz.Jeżeli więc umowa zawarta z tłumaczem obejmuje sporządzanie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia to twórcy należą się egzemplarze autorskie, a przychód z tytułu otrzymania stanowi przychód z tytułu praw autorskich.Nie ulega bowiem wątpliwości, iż przychód z tego tytułu w sposób bezpośredni wiąże się z honorarium tłumacza za tłumaczone dzieło.

Natomiast zgodnie z art.41 ust.1 ustawy, osoby dokonujące wypłaty przychodów z praw autorskich obowiązane są – do poboru zaliczek na podatek w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 pkt 3, a w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym, płatnicy ci są obowiązani przesłać podatnikom, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według wzoru (PIT-8B) – art.42 ust.2 ustawy.

Roczna informacja PIT-8C – stosownie do postanowień art.42a ustawy – dotyczy przychodów otrzymanych przez podatnika z tzw. Innych źródeł, od których nie została pobrana zaliczka na podatek dochodowy.Stąd też formularz ten nie ma zastosowania do omawianych dochodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj