Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/55/WE/04
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/55/WE/04
Data
2004.09.22



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
remonty


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Z wykonuje remont klatki schodowej polegającej na odnowieniu powłok malarskich z jednoczesnym wykonaniem otworu drzwiowego do sąsiadującego z klatką pomieszczenia.
W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie:
Czy wykonanie w/w czynności można zakwalifikować jako remont, czy też jako modernizację budynku?


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość tych środków, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Ulepszenie środka trwałego następuje w wyniku:
a) przebudowy – zmiana istniejącego stanu środka trwałego na inny,
b) rozbudowy – powiększenie, rozszerzenie składników majątkowych,
c) rekonstrukcji – odtworzenie, odbudowanie zużytych całkowicie lub częściowo środków trwałych,
d) adaptacji - przystosowanie, przerobienie środka trwałego do wykorzystania go w innym celu niż jego pierwotne przeznaczenie,
e) modernizacji – unowocześnienie środka trwałego,jeżeli suma poniesionych w/w wydatków w danym roku podatkowych przekracza 3.500,00 zł i wydatki te spowodowały wzrost wartości użytkowej.

Od modernizacji środka trwałego (ulepszenia) należy odróżnić remont, w wyniku którego następuje przywrócenie stanu pierwotnego środka trwałego a poniesione wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

Rozróżnienie to ma znaczenie dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. O właściwej kwalifikacji decyduje jednak nie wartość poniesionych wydatków, a kryteria techniczne wpływające na wartość użytkową.

W świetle powyższego, modernizacja budynku (ulepszenie) to działanie, w wyniku którego obiekt uzyskuje większą wartość użytkową od posiadanej przezeń w momencie przyjęcia do używania po raz pierwszy lub po uprzednim ulepszeniu. Za remont budynku uznaje się zaś roboty budowlane polegające na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego nie powodujące zmian w użytkowaniu, przeznaczeniu i konstrukcji obiektu.

Z pisma złożonego przez Podatnika wynika, że dokonuje on odnowienia powłok malarskich z jednoczesnym wykonaniem otworu drzwiowego. Czynność polegająca na odnowieniu powłok malarskich jest bez wątpienia remontem budynku, a poniesione na ten cel wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Natomiast wykonanie otworu drzwiowego jest zmianą istniejącego stanu środka trwałego na inny (przebudowa), a zatem spełnia znamiona ulepszenia, o którym mowa wyżej. Jeżeli wydatek poniesiony na wykonanie tej czynności nie przekroczy kwoty 3.500,00 zł, to można go zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj