Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-55/04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-55/04
Data
2004.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
tłumacz


Pytanie podatnika
Przed wprowadzeniem do obrotu na rynek krajowy urządzeń i sprzętu laboratoryjnego zlecam tłumaczom przetłumaczenie/opracowanie podręczników użytkowania i instrukcji obsługi tych urządzeń, uwzględniających polskie przepisy, normy bezpieczeństwa i higieny pracy itp. Czy w powyższej sytuacji, biorąc pod uwagę przepisy art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mają zastosowanie przepisy art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. koszty uzyskania przychodu w wys. 50 proc. uzyskanego przychodu?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo o udzielenie informacji czy tłumaczenie/opracowanie podręczników i instrukcji obsługi sprzętu laboratoryjnego stanowi przedmiot praw autorskich, do których stosuje się koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w przepisach art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, i potwierdzają to również wyjaśnienia Ministerstwa Kultury (pismo z dnia 14 maja 2002 r. DP/WPA.024/110/02), iż „zastosowanie 50 proc. stawki kosztów uzyskania przychodu jest uzależnione od dwóch podstawowych okoliczności:

zaistnienia utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) oraz

udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła (...)”.

W myśl przepisów art. 1 ust. 1 cytowanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).”

Art. 2 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy stanowi natomiast, iż „opracowanie cudzego utworu, szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa utworu pierwotnego”.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wprowadzając na rynek krajowy urządzenia laboratoryjne Pana firma jest zobowiązana dołączyć do nich podręczniki/instrukcje w języku polskim, a przetłumaczenie i opracowanie podręczników/instrukcji winno uwzględniać polskie przepisy, normy bezpieczeństwa i higieny pracy i inne. Zatem zleca Pan tłumaczenie wykwalifikowanym tłumaczom.

Mając na uwadze powołane przepisy ustawy o prawie autorskim należy uznać, że tłumaczenie podręcznika/instrukcji będzie przedmiotem prawa autorskiego w sytuacji gdy przedmiotem tłumaczenia jest utwór w rozumieniu art. 1 tej ustawy. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Kultury w piśmie z dnia 1 sierpnia 2002 r. znak DP/WPA.024/264/02 stwierdzając: „dla uznania tłumaczenia za twórcze opracowanie w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zmianami ) niezbędne jest to, aby przedmiotem tłumaczenia był utwór w rozumieniu art. 1 powyższej ustawy, co w przypadku instrukcji obsługi czy instrukcji napraw należałoby oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólne przesłanki indywidualnego i twórczego charakteru z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie należy podkreślić, że dla twórczego charakteru pracy bez znaczenia jest poziom fachowych kwalifikacji osoby, która konkretne dzieło wykonuje.”

Tłumacz – twórca może zatem korzystać z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. gdy dokonuje rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do swojego utworu (tłumaczenia) lub udziela licencji na korzystanie z niego.

Dodatkowo należy zauważyć, że w przypadku wątpliwości lub sporu co do autorskiego charakteru wykonywanych prac istnieje możliwość wystąpienia do posiadającego kompetencje w tym zakresie Departamentu Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj