Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-220/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-220/04
Data
2004.09.20



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy stratę z tytułu sprzedanych wierzytelności, w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu dokonania sprzedaży?


W piśmie Spółki przedstawiony został następujący stan faktyczny:

Spółka posiada wobec swego kontrahenta wierzytelności pieniężne, wynikające z faktur za dostawy towaru. Jak wyjaśnia, wierzytelności te zostały wykazane jako przychód należny. Jednak kondycja finansowa dłużnika nie rokuje realnych szans na ich odzyskanie, w związku z czym Podatnik zamierza zbyć przedmiotowe wierzytelności, po niższej cenie.

W oparciu o powyższy stan faktyczny zrodziła się wątpliwość, czy kwotę straty z tytułu sprzedanych wierzytelności Wnioskująca będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu dokonania sprzedaży, w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

W opisanej sytuacji zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    a) art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont;
    b) art. 16 ust. 1 pkt 39 powołanej wcześniej ustawy, stosownie do którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny;
    c) art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) wymienionej ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z wyjątkiem podatku należnegow przypadku:
    - importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczonyw rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
    - przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami;
    d) art. 12 ust. 4 pkt 9 w/w ustawy, w którym stanowi się, iż do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług;

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym, uwzględniając przywołane uprzednio przepisy prawa podatkowego, organ podatkowy zauważa, co następuje:

Dla potrącenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów strat z tytułu zbycia wierzytelności, koniecznym jest uprzednie ich zarachowanie jako przychodu należnego, w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy. Skoro należnego podatku od towarów i usług nie zalicza się do przychodów podatkowych (art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), to nie może on zwiększać przychodu należnego podlegającego zarachowaniu na podstawie art. 12 ust. 3 w/w ustawy.

W oparciu o dane zawarte w zapytaniu Podatnika, należy przyjąć, że powyższa wierzytelność powstała w ramach prowadzonej działalności, była zaliczona do przychodów należnych - stosownie do uregulowań zawartych w przywoływanym uprzednio art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również wyłączono z przychodu kwotę należnego podatku od towarów i usług, zgodnie z normą zawartą w art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy.

Spełniona została więc przesłanka wskazana w przytoczonym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy podatkowej.

W przypadku dokonania sprzedaży owej wierzytelności poniżej jej nominalnej wartości, powstanie strata podatkowa, przy czym, przy ustalaniu tej straty nie uwzględnia się podatku należnego VAT (art. 16 ust. 1 pkt 46 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.), ujętego w nominalnej kwocie zbytej wierzytelności. Zaliczenie przedmiotowej straty do kosztu uzyskania przychodu nastąpi w dacie zbycia wierzytelności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj