Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-66/20/2004
z 26 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-66/20/2004
Data
2004.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
likwidacja spółki
odszkodowania
przychód
utracone korzyści (lucrum cessans)


Pytanie podatnika
Forma opodatkowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu przez podatnika po likwidacji spółki, odszkodowania z tytułu utraconych korzyści.


Z treści Pana pisma wynika:

#61623; w latach 1997 - 2000 prowadził Pan działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej,

#61623; przychody osiągane z tytułu ww. działalności opodatkowane były zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

#61623; w 2003 roku Sąd zasądził na rzecz byłych wspólników spółki odszkodowanie za zniszczony samochód stanowiący własność spółki oraz z tytułu utraconych korzyści dotyczących ww. działalności, które w tym samym roku podatnik otrzymał.

W ww. piśmie stwierdza Pan, iż otrzymaną w 2003 r. kwotę odszkodowania wraz z odsetkami należy opodatkować według zasad jakie miały zastosowanie do przychodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności w formie spółki cywilnej tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska, bowiem z przedstawionego uzasadnienia wyroku z dnia 6 maja 2003 r. Sądu (...) wynika, że na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2002 r. cofnął Pan swoje żądanie w zakresie zasądzenia kwoty 39.010,00 zł z tytułu szkody w samochodzie, ograniczając swoje żądanie jedynie do wysokości utraconych korzyści, tj. do kwoty 181.559,00 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 29 sierpnia 1998 r. Zasądzona kwota stanowi więc odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2003 r.), z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2003 r.), w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych (...). Przedmiotowe odszkodowanie nie jest jednak przychodem z działalności gospodarczej bowiem nie zostało ujęte w art. 14 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi zamknięty katalog ww. przychodów.

Zasądzona kwota nie może być zatem opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Otrzymane odszkodowanie nie jest jednak wolne od podatku, bowiem w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zatem przedmiotowe odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści jest wyłączone ze zwolnień przedmiotowych.

Otrzymane odszkodowanie nie jest także wymienione jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ww. ustawy, ani też jako przychód z działalności wykonywanej osobiście uregulowany w art. 13 cyt. ustawy. Postanowienia art. 17 ww. ustawy eliminują również możliwość zaliczenia osiągniętego przychodu w postaci odszkodowania do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Przepis art. 20 przewiduje, iż za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny,(...) zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje, (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 – 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Przedmiotowe odszkodowanie zgodnie z otwartym katalogiem art. 20 stanowi przychód z innych źródeł i winno być rozliczone wraz z otrzymanymi odsetkami za zwłokę w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2003.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj