Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/20/2004
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/20/2004
Data
2004.09.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
premia


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług otrzymanych przez Podatnika premii pieniężnych za zrealizowany obrót.


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż na podstawie zawartych z producentami towarów porozumień otrzymuje on premie pieniężne za realizację planów ilościowej sprzedaży ich asortymentu w danych okresach czasu, które dokumentowane są notami księgowymi.

W ocenie tut. Organu premia pieniężna nie pozostająca w związku z konkretną transakcją, stanowiąca niezależne od takiej transakcji odrębne świadczenie przyznawane wskutek spełnienia określonych wcześniej warunków, np. osiągnięcia pewnego pułapu obrotów w danym okresie nie może zostać uznana jako udzielony kontrahentowi rabat, gdyż nie wpływa na cenę towaru, a co za tym idzie na podstawę opodatkowania. W takiej sytuacji udzielana premia stanowi swojego rodzaju nagrodę we współpracy handlowej pomiędzy sprzedawcą a nabywcą towarów.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Premia pieniężna jako forma rozliczeń wzajemnych nie została wymieniona w treści w/w przepisu jako czynność podlegająca opodatkowaniu.

Jednocześnie przepis art. 8 ust. 1. ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W ocenie tut. Organu za „świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej”, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie nie można jednakże uznać zakupu i dalszej odsprzedaży towaru, w sytuacji gdy warunkiem uznania tych transakcji za świadczenie usług byłaby jedynie określona ilość zakupionego a następnie odsprzedanego towaru. Podobnie jak za świadczenie usług nie można uznać faktu terminowej zapłaty należności z tytułu zakupu towaru, który jest formą należytego wywiązania się z ciążącego na dłużniku zobowiązania a nie odrębnym świadczeniem, jak również związanego z terminowym regulowaniem należności brakiem zadłużenia wobec danego kontrahenta, który nie jest odrębnym świadczeniem ale szczególnie starannym sposobem wywiązywania się z dotychczasowych zobowiązań mającym na celu prawidłową i korzystną dla obu stron współpracę handlową.

Reasumując, otrzymanie przez podatnika premii pieniężnej nie związanej z konkretną transakcją nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i winno być dokumentowane z zachowaniem wymogów określonych w stosownych przepisach prawa bilansowego.

W przypadku gdy wypłacana przez kontrahentów premia pieniężna dotyczy skonkretyzowanych transakcji i wpływa na należną z tytułu sprzedaży kwotę stanowiąc formę rabatu, wówczas ma do niej zastosowanie przepis art. 29 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Przepis § 19 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971) stanowi zaś, iż w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Nabywca otrzymujący fakturę korygującą obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym te fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy – w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali (§ 19 ust. 5 w/w rozporządzenia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj