Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
NP-443-16/3/KZ/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443-16/3/KZ/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Krotoszynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
kwota należna
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Co należy zrobić w sytuacji, gdy klient nie chce pokryć VAT-u mimo, że ma prawo go odliczyć, wówczas na jaką kwotę powinna opiewać faktura, czy na kwotę zasądzoną przez sąd, którą należy w tej sytuacji traktować jako brutto, zawierającą podatek VAT i wystawić fakturę na kwotę netto pomniejszoną o stawkę VAT i dodać następnie 22%.


W związku z zapytaniem złożonym dnia 23 sierpnia 2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm./, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, wyjaśnia co następuje:

Kwota należną od klienta, zasądzona przez sąd , jest kwotą brutto. Podatnik wystawia fakturę zawierającą kwotę netto oraz podatek VAT naliczony wg określonej stawki podatkowej. Klient zobowiązany jest zapłacić całą kwotę należną.

Niezależnie od tego czy klient zapłaci kwotę netto czy kwotę brutto wynikającą z faktury podatnik jest zobowiązany rozliczyć podatek na zasadzie samoobliczania, zgodnie z treścią art. 103 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż „Podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33”.

W przypadku odmowy zapłaty kwoty wynikającej z faktury w pełnej wysokości podatnikowi przysługuje jedynie prawo dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprwanej.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj