Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach
IS.Si-WV/443-153/04/DG
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.Si-WV/443-153/04/DG
Data
2004.09.23



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
marża
stawki podatku
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Przedstawione pytanie dotyczy stosowania stawki 0 % do wykonywanych przez siebie usług turystyki w sytuacji, gdy usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turystów są świadczone poza terytorium Wspólnoty częściowo lub w całości. Zdaniem Podatnika oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego opodatkowaniu stawką 0 % podlega cała kwota należna z tytułu świadczonej usługi turystyki.


Pismem z dnia 16.07.2004 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w przypadku świadczenia usług turystyki. Z pisma wynika, iż do rozliczenia podatku VAT Podatnik stosuje procedurę szczególną, polegającą na opodatkowaniu marży (uregulowaną w art. 119 i n. ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/).

Po dokonaniu analizy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu Dyrektor Izby Skarbowej informuje, iż w świetle przepisów art. 119 ust. 7 i 8 cyt. ustawy stawkę 0 % stosuje się jedynie w tej części usługi turystyki, w której świadczona jest poza terytorium Wspólnoty. Natomiast pozostałą część, dla której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium RP (a więc na terytorium Wspólnoty), należy opodatkować wg stawki krajowej. Zasada ta została wyrażona wprost w art. 119 ust. 8 i znajduje zastosowanie w szczególności w sytuacji przedstawionej w zapytaniu, gdy nabywana dla bezpośredniej korzyści turysty usługa transportu lotniczego odbywa się w 90 % poza terytorium Wspólnoty, a w pozostałej części na terytorium kraju. W tej sytuacji należy zatem odrębnie ustalić podstawę opodatkowania dla obydwu części świadczonej usługi turystyki i odrębnie ustalić podatek należny przez zastosowanie właściwych stawek. Należy pamiętać, iż stawkę 0 % stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie usług turystyki - w całości lub w części - poza terytorium Wspólnoty.

Dyrektor Izby Skarbowej informuje ponadto, iż od 1 maja 2004 roku organizowanie imprez i świadczenie usług turystycznych w kraju opodatkowane jest stawką 22 %. Jedynie usługi hotelowe, gastronomiczne, usługi świadczone przez obiekty turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, usługi transportowe pasażerskie są opodatkowane stawką 7 % (art. 41 ust. 2 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c) cyt. ustawy).

W przedstawionym zapytaniu Podatnik formułuje również swoje wątpliwości dotyczące prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania przy stosowaniu stawki 0 % do świadczonych usług turystyki na podstawie cytowanego art. 119 ust. 8. Dyrektor Izby Skarbowej informuje, iż problem ten został uregulowany w art. 119 ust. 1 cyt. ustawy. W świetle wskazanego przepisu podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym przez marżę należy rozumieć różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Podstawę opodatkowania stanowi zatem w tych przypadkach jedynie marża uzyskana przez agenta ubezpieczeniowego, a nie cała wartość wykonanej przez niego usługi turystycznej. W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie podziela stanowiska Podatnika zawartego w zapytaniu i stwierdza, iż opodatkowaniu stawką 0 % na podstawie art. 119 ust. 8 cyt. ustawy podlega jedynie kwota marży, a nie cała należność z tytułu wykonanej usługi.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj