Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-I-005/5/KB/03
z 1 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PF-I-005/5/KB/03
Data
2004.09.01



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
małżonek
podatek dochodowy od osób fizycznych
separacja


Pytanie podatnika
Dotyczy wynagrodzenia małżonka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę pozostającego w orzeczonej sądownie separacji jako koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez współmałżonka.


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej Panu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie pismem z dnia 15 listopada 2003 r. Nr PD-A/415-38/03 i wyjaśnia.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Z pisma Pana wynika, że prowadząc działalność gospodarczą zatrudnia Pan żonę na podstawie umowy o pracę. Na mocy wyroku sądowego orzeczona została separacja wobec czego – jak Pan twierdzi – nie zamieszkuje wspólnie z żoną i nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego.

Biorąc pod uwagę treść powołanego przepisu ustawy należy przyjąć, że ww. przepis ma zastosowanie w sytuacji, gdy zatrudniającym małżonka jest jego współmałżonek, źródłem przychodu natomiast jest wymieniona w art. 10 tej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza.


Unormowania wskazanego przepisu ustawy nie określają formy w jakiej ma być ona realizowana. A zatem wynagrodzenie małżonka otrzymywane za pracę świadczoną w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej niezależnie od tego w jakiej formie jest wykonywana (czy bezumownie, czy też na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło) na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Odniesienie powyższego do wskazanego przez Pana stanu faktycznego z uwzględnieniem orzeczonej wyrokiem sądowym separacji, nie zmienia tego stanu rzeczy.

W świetle przepisu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego i opiekuńczego (Dz. U. Nr 52 poz. 532) orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej i wywołuje skutki prawne te same co zniesienie wspólności majątkowej w istniejącym związku małżeńskim, przy czym w wyniku separacji nie przestaje istnieć związek małżeński.

W związku z powyższym pozostają Państwo nadal małżonkami, a tym samym wynagrodzenie wypłacane małżonce w rozumieniu przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj