Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/46/2004
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/46/2004
Data
2004.05.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
kurs waluty
stawki podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć dostawę towaru, który został objęty procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny w kwietniu 2004 r., a wywóz towaru z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju nastąpił w maju 2004 r.?


Na podstawie przepisów przejściowych i końcowych wymienionych w § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 1 maja 2004 r., z wyłączeniem eksportu i importu towarów lub usług w rozumieniu tych przepisów, jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki:

  1. wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1 maja 2004 r.;
  2. wywóz z terytorium kraju nastąpił po 30 kwietnia 2004 r.;
  3. podatnik przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy.

Jeżeli spółka spełnia łącznie ww. warunki oraz posiada dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o o podatku VAT - ma prawo zastosować 0% stawkę podatku od ww. dostawy towarów w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2004 r.

Ponadto organ podatkowy informuje, iż sposób przeliczenia kwot w walucie obcej na złote reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Wynika z tego, że przeliczenie to ma się odbywać według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury – jeżeli faktura ta jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj