Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PP-443/136/2004
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/136/2004
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
kontrahent zagraniczny
nieodpłatne przekazanie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy do otrzymanych nieodpłatnie towarów od kontrahenta z Unii Europejskiej, przekazanych nieodpłatnie klientom firmy, jest obowiązek sporządzania faktur wewnętrznych?


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.eksport towarów,

3.import towarów,

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.wewnątrzwspólnotowa dostaw towarów.

Otrzymując więc powyższe akcesoria nieodpłatnie od kontrahenta zagranicznego, podatnik nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Potwierdza to również przepis art. 31 ust. 1 ustawy o podatku VAT regulujący podstawę opodatkowania, który mówi, iż „podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić”.

W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy, przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy o podatku VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne.

W przedstawionym stanie faktycznym przekazanie nieodpłatnie wymienionych towarów klientom nie jest również dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2, gdyż podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, podatnik nie ma obowiązku sporządzania faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku VAT, od otrzymanych nieodpłatnie od kontrahenta z Unii Europejskiej akcesoriów takich jak: katalogi, materiały informacyjne, gadżety reklamowe, stojaki do ekspozycji maszyn i przekazywanych nieodpłatnie swoim klientom.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj