Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/49/04
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/49/04
Data
2004.09.24



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
podróż służbowa (delegacja)
ryczałty
świadczenia rzeczowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
1. Czy bilety na imprezy sportowe i kulturalne zakupione ze środków ZFŚS dla pracowników są zwolnione z opodatkowania ?
2. Czy od 01.05.2004 r. ryczałt za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi jest zwolniony z opodatkowania ?


W związku z pismem z dnia 30.07.2004 r., znak: FP/245/2004 działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towar lub usługi. Takimi rzeczowi świadczeniami będą m.in. bilety za imprezy sportowe i kulturalne. W związku z tym zakup wymienionych biletów ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników będzie podlegał zwolnieniu, o ile ich łączna wartość dla danego pracownika w roku podatkowym nie przekroczy wymienionej kwoty.

Przepis art. 34a ust. 1 ustawy o transporcie drogowym nie stanowi o zwrocie kosztów. Normuje jedynie ogólną regułę dotyczącą możliwości używania dla celów służbowych – na podstawie umowy cywilnoprawnej – pojazdów nie będących własnością pracodawcy.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w odniesieniu do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych w oparciu o przepis art. 34a ust. 1 ustawy o transporcie drogowym, ponieważ możliwość przyznania tego zwrotu nie wynika wprost z przepisów ustawy, lecz następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271). Tak więc spełnienie warunków zawartych w w/w rozporządzeniu oraz art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu przez pracownika z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zwrot przedmiotowych wydatków byłby zwolniony z opodatkowania tylko w przypadku, gdyby obowiązek ich wypłaty nakładały na Spółkę przepisy ustawy. Obowiązek ponoszenia przez „T” Sp. z o.o. kosztów używania przez pracownika samochodu do celów pracodawcy w jazdach lokalnych nie wynika z żadnej ustawy. Tym samym w opisanej sytuacji wypłacony pracownikom zwrot kosztów używania prywatnych samochodów dla potrzeb firmy w jazdach lokalnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj