Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0367/04
z 11 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0367/04
Data
2004.08.11



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
marynarze
podatek dochodowy od osób fizycznych
posiłki
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznych wartość otrzymywanych przez pracowników zatrudnionych na statkach ratowniczych bezpłatnych posiłków korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Pracownicy (marynarze) zatrudnieni na statkach ratowniczych otrzymują od pracodawcy podczas pełnienia służby wynoszącej 15 dni kalendarzowych (bez przerwy i bez prawa opuszczania jednostki) bezpłatne całodobowe wyżywienie. Stawka żywieniowa przypadająca na jednego pra-cownika dziennie jest określona kwotowo, zaś wyżywienie jest zbiorowe (przygotowywane i wyda-wane na statku). Z uwagi na fakt rozmieszczenia statków ratowniczych wzdłuż całego wybrzeża, załogi pływające otrzymują delegacje służbowe na pobyt na statkach z wyłączeniem diet.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest: wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Mini-strów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używa-nie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż przesłanką decydującą o opodatkowaniu bądź zwolnieniu od podatku świadczeń pracodawcy polegających na zapewnieniu pracownikowi posiłków lub napo-jów bezalkoholowych jest to, czy stanowią one obowiązek pracodawcy wynikający z powszechnie obowiązujących przepisów. Jeżeli pracodawca obowiązany jest do zapewniania bezpłatnych posił-ków lub napojów bezalkoholowych, to świadczenia z tego zakresu są zwolnione od podatku docho-dowego od osób fizycznych. W przeciwnym wypadku wartość wydanych posiłków i napojów bez-alkoholowych stanowi kategorię przychodu pracowników ze stosunku pracy podlegającą opodatko-waniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca obowiązany jest zapewnić nieodpłatnie pracownikom za-trudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to nie-zbędne ze względów profilaktycznych.

Rodzaje wymienionych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przy-padki i warunki ich wydawania zostały określone przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz.279).

Według postanowień § 5 tego rozporządzenia stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki i napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, a także warunki uzasadniające zapewnienie posiłków określonych w tych przepisach pracodawca ustala w porozu-mieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa za-kładowa organizacja związkowa po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, pracodawca nie ustalił wykazu takich stanowisk pracy. Wobec powyższego w świetle przedstawionego stanu prawnego, w tym konkret-nym przypadku brak jest podstaw do uznania, że obowiązek wydawania pracownikom zatrudnio-nym na statkach ratowniczych bezpłatnych posiłków wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higie-nie pracy.

A zatem wartość tych bezpłatnych świadczeń podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę (art. 9 ust. 1; art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r.). Tym samym iloczyn równowartości stawki dziennej przypadającej na jednego pracownika i liczby dni pełnionej służby podczas której wydawane są bezpłatne posiłki sta-nowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodo-wy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj