Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/423-62/04
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-62/04
Data
2004.08.05



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu amortyzację naliczaną od samolotu pomimo braku jego rejestracji w Polsce.


W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 05 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuję.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy, Spółka zakupiła od kontrahenta niemieckiego środek transportu (samolot ).

Wyżej wymieniony środek transportu stał się własnością Spółki (faktura została w całości zapłacona), w m-cu czerwcu br. podpisany został przez Spółkę protokół odbioru a następnie wystawiono dokument OT, przyjmując samolot do środków trwałych. Samolot nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce i nadal posiada dokumenty niemieckie.W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu amortyzację naliczaną od samolotu pomimo braku jego rejestracji w Polsce?

Z pisma wynika, że został spełniony warunek określony w art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r, Nr 54, poz. 654 ze zm.) tj. samolot jest środkiem transportu stanowiącym własność Spółki, kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przyjęcia do używania na podstawie protokołu odbioru, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i jest wykorzystywany tylko na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością.

Jak wynika z treści art. 16a cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środkami trwałymi są, podlegające amortyzacji , stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjecia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale bedące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia i środki transportu,
  • inne przedmioty,

o przewidzianym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy (tzw. leasing)

Od 1 stycznia 2003 r., zgodnie z art. 16d w ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – składniki majątku, o których mowa w art. 16a – 16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niemateriałnych i prawnych, zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Zgodnie natomiast z regulacją obowiązującą do 31 grudnia 2002 r. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne należało wprowadzić najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.W praktyce nie było to w wielu przypadkach możliwe, np. z powodu opóźnienia wpływu dokumentów.

Obecnie, zgodnie z wprowadzonym przepisem, podatnicy, ujmując w ewidencji środek trwały lub wartość niematerialną i prawną w późniejszym terminie niż miesiąc oddania ich do używania, będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały wprowadzone do ewidencji.

Należy jednak pamiętać, że aby odpisy amortyzacyjne mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów musi istnieć związek pomiędzy ową amortyzacją a przychodem podatnika. Nie można więc np. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego figurującego w ewidencji środków trwałych, który zamiast na cele prowadzonej dzialalności gospodarczej jest wykorzystywany np. na cele osobiste.

Definicja środków trwałych zawarta w art. 16a ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymienia jako jeden z warunków, którego spełnienie jest niezbędne do zaliczenia składnika do środków trwałych posiadanych przez podatnika, prawa do jego własności lub współwłasności tj. do momentu zapłaty przez kontrahenta całej ceny określonej umową.

Zatem, brak rejestracji samolotu w Polsce ( posiada nadal dokumenty niemieckie, co jest dozwolone wspólnymi przepisami Unii Europejskiej o lotnictwie -JAR i może wykonywać loty w przestrzeni powietrznej), w przypadku, gdy spełnienione są wszystkie warunki przewidziane ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi przeszkody do wprowadzenia w/w środka transportu do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcia naliczania od niego odpisów amortyzacyjnych.

Samolot został ujęty w tabeli wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych w poz. 07, symbol 780, natomiast roczna stawka amortyzacji dla samolotu wynosi 14 %.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym obowiązujacym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj