Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/SPC/436/26/2004/BAP
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/SPC/436/26/2004/BAP
Data
2004.09.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
umowa sprzedaży


Pytanie podatnika
Spółka zawarła umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Czy w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy uwzględniać wartość firmy, a w szczególności czy wartość ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje w szczególności oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część (nazwa przedsiębiorstwa).

Przedsiębiorstwo według wskazania tej definicji jest dobrem majątkowym - mieniem w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. W tej sytuacji należy przyjąć, że dobrami majątkowymi - składnikami mienia są również poszczególne składniki przedsiębiorstwa w tym jego nazwa (firma). Prawa stanowiące mienie mają charakter majątkowy przez co różnią się od praw i dóbr osobistych. Charakter majątkowy zależy od tego czy prawo ma wartość majątkową w obrocie. Taki charakter ma nazwa przedsiębiorstwa (firma), o czym rozstrzyga art. 552 Kodeksu Cywilnego, w myśl którego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego następuje zbycie jego wszystkich składników w tym także firmy. Tak więc firma jako składnik sprzedawanego przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu jest prawem majątkowym. Tym samym, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. „a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj