Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDI/423-3/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-3/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje
koszty procesowe
koszty sądowe
koszty uzyskania przychodów
koszty zastępstwa procesowego
podatek dochodowy od osób prawnych
usługi obce
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
1/Czy poniesione przez Spółkę koszty zastępstwa procesowego, koszty obsługi prawnej, koszty złożenia apelacji oraz koszty sądowe stanowią koszty związane z bieżącą działalnością podmiotu, czy też koszty te zwiększają nakłady inwestycyjne?.2/Jeżeli powyższe koszty dotycza działalności bieżącej podmiotu, to czy stanowią koszty uzyskania przychodu?.


W odpowiedzi na zapytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 07 września 2004 r. ( wpływ do US : 09 września 2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 27 września 2004 r. ( wpływ do US : 29.09.2004 r. ) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego :

1.czy poniesione przez Spółkę koszty zastępstwa procesowego , koszty obsługi prawnej , koszty złożenia apelacji oraz koszty sądowe stanowią koszt związany z bieżącą działalnością podmiotu , czy też koszty te zwiększają nakłady inwestycyjne ( bowiem wierzytelności będące przedmiotem prowadzonego postępowania sądowego dotyczą realizowanej przez Spółkę inwestycji ) ?2.jeżeli powyższe koszty dotyczą bieżącej działalności podmiotu , to czy stanowią koszty uzyskania przychodu ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie działając na podstawie art. 14 a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ad 1)
Na podstawie z art. 16 g ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wartość początkową środka trwałego , wytworzonego we własnym zakresie , wyznacza koszt wytworzenia , na który składają się wydatki poniesione do dnia przyjęcia środka trwałego do używania tj. wartość w cenie nabycia , zużytych do wytworzenia rzeczowych składników majątkowych i wykorzystanych usług obcych , kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi ( np. składki ZUS itp. ) , odsetki , prowizje i różnice kursowe od wszelkich zobowiązań finansujących wytworzenie środka trwałego , ale tylko naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego.

    Do kosztów wytworzenia środka trwałego nie zalicza się : kosztów ogólnych zarządu , kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych .
    Środki trwałe mogą być przez podatnika wytworzone we własnym zakresie w efekcie :
  • 1.zakończonego i rozliczonego procesu budowy prowadzonego w ramach działalności gospodarczej,
  • 2.własnej produkcji , której produkt gotowy zostaje przez podatnika wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Tak więc faktycznie poniesione przez Spółkę koszty zastępstwa procesowego , koszty obsługi prawnej , koszty złożenia apelacji oraz koszty sądowe można zakwalifikować jako usługi obce , w związku z tym winny być przez Spółkę zaliczone się do kosztu wytworzenia , który zwiększa wartość początkową środka trwałego , bowiem jak pisze Spółka w swoim zapytaniu związane są z realizowaną inwestycją.

Ad 2)
W związku z tym , iż powyższe koszty poniesione przez Spółkę zwiększają wartość początkową tworzonego we własnym zakresie środka trwałego , to nie mogą być zaliczone do kosztów bieżącej działalności Spółki , a tym samym do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj