Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/169/PD-I/25/2004
z 25 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/169/PD-I/25/2004
Data
2004.07.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dofinansowanie
dotacja
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czym dla prowadzonego przedsiębiorstwa jest otrzymanie dotacji ze środków programu PHARE 2001 SSG ?
Czy dla przedsiębiorstwa "B" otrzymanie dotacji na zakup nowych koparko-ładowarek ze środków funduszu dotacji inwestycyjnych programu PHARE 2001 SSG, będzie opodatkowane podatkiem VAT ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.06.2004 r., uzupełnione w dniu 09.07.2004 r., w sprawie opodatkowania otrzymanej dotacji z funduszu PHARE 2001 SSG w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje.

Otrzymane dotacje, co do zasady, stanowią przychód podatnika, podlegający opodatkowaniu. Jednakże przepis artykułu 14 ust. 2 pkt 2 wymienionej ustawy wyłącza z opodatkowania dotacje przeznaczone na zakup środków trwałych, od których, zgodnie z art. 22a – 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie w przepisach art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c i 116 ustawy przewidziano szereg zwolnień podatkowych dotyczących przychodów ze środków pomocowych.

Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa, w ramach realizacji programu PHARE 2001 SSG, zawarła umowę dotacji z Przedsiębiorstwem Usługowo–Handlowym „B” „Z”. Przedmiotem dotacji jest realizacja przedsięwzięcia „Zakup nowych koparko-ładowarek do firmy B”.

Dotacja ta nie podlega opodatkowaniu w świetle wspomnianego wyżej art. 14 ustawy. Dodatkowo środki finansowe otrzymane z „PHARE” wolne są od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwalnia z opodatkowania, dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Ze zwolnienia korzysta więc nie tylko osoba fizyczna, która otrzymała środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego czy organizacji międzynarodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej, ale także za pośrednictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania. Warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych jest to, by podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów wolnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Z zapisu art. 23 ust. 1 pkt 45 tej samej ustawy wynika również, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a – 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W świetle powyższego, wydatki poniesione przez firmę „B” na zakup nowych koparko-ładowarek z chwilą ich zwrotu w formie otrzymania przedmiotowej dotacji nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Nie będą też kosztem odpisy amortyzacyjne.

W zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy pomniejszonego o kwotę należnego podatku a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotacje, subwencje), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu dotacja, którą otrzyma PUH „B”, mająca na celu dofinansowanie działalności (dotacja na zakup koparek-ładowarek), nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj