Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
US17.VATIV/1155/INT/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US17.VATIV/1155/INT/04
Data
2004.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Jestem adwokatem prowadzacym wraz małżonką kancelarię adwokacką. W ubiegłym roku postanowiłem wybudować 4 - kondygnacyjny budynek usługowo-handlowy. W budynku tym planujemy uruchomić własną kancelarię adwokacką, która zajmie ok. 25% powierzchni budynku. Pozostałą planujemy wynajmować. Jesteśmy podatnikami podatku od towarów i usług. Czy istnieje możliwość obniżenia podatku należnego w zwiazku z tą budową?


W związku z wnioskiem z dnia 07 czerwca 2004 r. oraz pismem uzupełniającym z dnia 12 lipca 2004 r. o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa w związku z odliczaniem podatku naliczonego z faktur VAT związanych z budową budynku usługowo-handlowego i otrzymywaniem zwrotu tego podatku na rachunek bankowy, stosownie do przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuję:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzicie Państwo Kancelarię Adwokacką oraz rozpoczęliście inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku handlowo - usługowego, w którym będzie mieścić się Kancelaria Adwokacka oraz lokale, które będą wynajmowane z przeznaczeniem na usługi i handel. W związku z kosztami budowy występowaliście o zwrot podatku VAT wynikającego z faktur potwierdzających poniesienie wydatków.

W art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (dotyczy to podatników świadczących usługi taksówek osobowych, usługi turystyczne, wykonujących czynności polegające na dostawie i nabyciu towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków).Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikom określonym w art. 15 ustawy, tzn. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Ponadto z powyższego przepisu wynika, że prawo do doliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie „w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Istotną więc dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. A więc podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 tzn.:- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- eksport towarów,- import towarów,- wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i usług.

Do realizacji w/w czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym mają to być czynności opodatkowane sensu stricte, tzn. takie, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 12.07.2004r. stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo podatnikami podatku VAT, pobieracie podatek i odprowadzacie od każdej przyjętej sprawy i kwoty wynagrodzenia oraz każdy wynajem lokalu z przeznaczeniem a handel i usługi będzie obciążony podatkiem VAT. W związku z tym należy stwierdzić, że wszystkie czynności wykonywane przez Państwa (usługi adwokackie i najem lokali użytkowych) będą opodatkowane. A więc poniesione wydatki na budowę budynku są zakupami dokonanymi w celu ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej i przysługiwało prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast w ustawie o VAT w art. 87 jako zasadę przyjęto, że w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, ze wszystkich zdarzeń generujących ten podatek jest w określenie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W obecnym stanie prawnym w przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik każdorazowo - co do całości tej nadwyżki (różnicy) ma prawo żądać w deklaracji jej zwrotu na jego rachunek bankowy. Zróżnicowana jednak została realizacja tego prawa w zakresie terminu, w jakim urząd skarbowy jest zobligowany do dokonania tegoż zwrotu, o czym stanowią przepisy art. 87 ust. 2-6. W zależności od okoliczności zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika może nastąpić w terminie 180, 60 lub 25 dni.

Regulacja art. 87 ust. 1 - 3 w/w ustawy wskazuje, że w terminie 60 dni od złożenia deklaracji następuje zwrot różnicy podatku jedynie do kwoty ograniczonej wartością:- podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz- kwoty stanowiącej 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% czyli 0%, 3% i 7%.Zgodnie z powyższym, w przypadku dokonywania obrotu opodatkowanego wyłącznie stawką podstawową 22%, a wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym - można żądać zwrotu różnicy podatku. Zasadą w takim przypadku jest, że zwrot następuje w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji. Jednak w sytuacji, gdy dokonano zakupów towarów i usług, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych, zwrot tej różnicy w części odpowiadającej kwocie podatku naliczonego od tych zakupów przysługuje w terminie 60 dni.

Należy zauważyć, że w Państwa sytuacji tj. przy dokonywaniu sprzedaży wyłącznie ze stawką 22% sama zasada prawa do otrzymywania zwrotu podatku od zakupów towarów i usług zaliczanych do środków trwałych obowiązywała zarówno do przed 1 maja 2004 r. jak i pod rządami nowej ustawy VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj