Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
US.17/VAT III/int/73/2004
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.17/VAT III/int/73/2004
Data
2004.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obowiązki wystwiającego fakturę


Słowa kluczowe
faktura VAT
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości w przypadku gdy akt notarialny został sporzadzony na współmałżonków majacych wspólność majątkową?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonano zbycia działki Skarbu Państwa na rzecz współmałzonków.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiazujacym od 1 maja 2004 r. problematyka wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur VAT uregulowana została w art.22(3) i 22(a) VI Dyrektywy. Przepisy Dyrektywy zawirają klauzule obligatoryjne (oznacza to obowiazek wprowadzania okreslonej regulacji do prawa wewnetrznego danego państwa ) i fakultatyne ( państwa mają wybór co do tego, czy chcą przyjąć dane rozwiazanie proponowane w dyrektywie )

Wszyscy podatnicy VAT dokumentują swoją sprzedaż towarów podlegajacą opodatkowaniu fakturami lub fakturami wewnętrznymi. Od 1 maja 2004 r. faktury wystawia się zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), wszystkim swoim nabywcom, przy czym osobom fizycznym nie prowadzacym działalnosci gospodarczej wystawia się faktury na ich żądanie (art. 106, ust. 4 ustawy VAT). Zasady wystawiania faktur, okreslone w ustawie VAT precyzuje rozdział 4 rozporzadzenia Ministra Finasów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).W myśl par. 12 ust. 1 pkt 1 w/w rozporzadzenia faktura VAT stwierdzajaca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądż nazwy skrócone sprzedawcy oraz ich nabywcy oraz ich adresy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika,że zgodnie ze sporządzonym dokumentem stwierdzajacym nabycie nieruchomości-aktem notarialnym- nabywcą nieruchomosci jest małżeństwo, tj. w dokumencie wymienieni są współmałżonkowie imiennie obydwoje.Tak więc stanowisko podatnika dotyczace wystawiania faktur VAT jest prawidłowe.Jednoczesnie informuje się, że u podatników- " płatników" VAT- otrzymywane Faktury stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich okreslony, a u podfatników zwolnionych od podatku, otrzymane faktury stanowią dokumentację piotwierdzajacą zakup towarów bądż usług, wykorzystywaną również do podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj