Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
US-9-14/PDF/413-i-22/04, FB/005A-876/EG/04/2312
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-9-14/PDF/413-i-22/04, FB/005A-876/EG/04/2312
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta zeznania
odsetki od kredytu
odsetki od zaległości podatkowych
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
W latach poprzednich korzystał Pan z ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej odliczając od podatku 30% kwoty wpłacanej w danym roku podatkowym do kasy mieszkaniowej . Środki zgromadzone w ten sposób wydał Pan w grudniu 2003 roku na nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej spłaca Pana kredyt zaciągnięty na nabycie w/w Prawa własności lokalu mieszkalnego, a w szczególności odsetki wynikające z umowy kredytowej z Bankiem.
Postawione zostały następujące pytania:
1. Czy mógłbym skorzystać z tzw. „ ulgi odsetkowej” składając zeznanie za 2004 lub 2005 rok, gdybym rozliczając się za 2004 lub 2005 rok równocześnie zwrócił odliczenia poczynione przeze mnie w latach poprzednich z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej?
2. Czy konieczne jest, bym zwrócił także odsetki skarbowe od odliczeń poczynionych w latach poprzednich z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej? Od którego dnia należy liczyć w/w odsetki?
3. Czy zwrot odliczeń poczynionych w latach poprzednich może nastąpić w formie potrącenia z nadpłaty wynikającej z zeznania za rok 2004 lub 2005 lub w przypadku braku nadpłaty w formie zwykłego przelewu na konto urzędu skarbowego do końca kwietnia 2005 lub 2006 roku?


W odpowiedzi na Pana pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ informuje, że :zgodnie z art. 26 b ust. 1, 2,3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym po dniu 01.01.2002 r, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 a ust. 1 pkt. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1)budową budynku mieszkalnego albo
2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo,
3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo,
4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Odliczenie, o którym mowa stosuje się jeżeli kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.
Zgodnie z dyspozycją art. 26b ust 2 pkt 4 tej ustawy inwestycja mająca na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ma dotyczyć budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku a ponadto w przypadku inwestycji:a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4-zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbodowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania- zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
b) o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3- została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego w aktualnie obowiazującym stanie prawnym zachowanie trzyletniego terminu zakończenia inwestycji nie jest konieczne.
Odliczeniu z tyt. ulgi, o której mowa, nie podlegają odsetki od kredytów:
1.udzielonych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane
2.udzielanych przez kasy mieszkaniowe
3.udzielanych przez kasy oszczędnościowo-budowlane
4.objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa
5.wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W myśl art. 27 a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.(mającym również zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku - nowelizacja z dnia 21.11.2001 r. Dz. U. Nr 134, poz. 1509), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie: 1)wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2)w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3)po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4)wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasęprzeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Uwzględniając powyższe, jak również to że z treści art. 26 b ust. 2 pkt. 7 wynika, że z nowej ulgi budowlanej mogą korzystać podatnicy, którzy wcześniej nie dokonywali odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, w sytuacji kiedy nie został spełniony warunek zawarty w pkt. 4 art. 27 a ust. 13, należy złożyć korekty zeznań podatkowych za lata, w których dokonywane były odliczenia mieszkaniowe i zwrócić odliczone wcześniej kwoty wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Stosownie do art. 51 § 1 i art. 53 § 4 zaległością podatkową jest podatek nie zapłacony w terminie płatności. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego. Dla zeznań rocznych terminem płatności jest 30 kwiecień roku następującego po roku podatkowym.
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 oraz art. 53 § 5 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, na równi z zaległością podatkową traktuje się nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji, o których mowa w art. 73 § 2, została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych. Odsetki za zwłokę naliczane są odpowiednio od dnia zwrotu nadpłaty, zwrotu podatku, zwrotu oprocentowania lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych lub na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.
Należy jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest za które lata składa się korekty zeznań, gdyż zgodnie z art. 70 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.Wpłaty zaległości można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu. Każdy dzień zwłoki powoduje jednak naliczanie odsetek o których mowa wyżej.

A więc reasumując jeśli spełnione są opisane wyżej warunki i chce Pan korzystać z ulgi odsetkowej należy złożyć korekty do lat wcześniejszych i zwrócić dokonywane odliczenia wraz z należnymi odsetkami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj