Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1342/04/JP/743
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1342/04/JP/743
Data
2004.09.02



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki jest „przebieg drogi użytkowej podatku „WAT” a mianowicie:
  1. na jakiej podstawie prawnej jest pobierany i od kogo?
  2. gdzie jest gromadzony?
  3. jak pożytkowany społecznie?
  4. komu zwraca się go i dlaczego?
  5. w jaki sposób może odebrać go obywatel bez żadnego dochodu i na jakiej podstawie prawnej – nie ?


Wodpowiedzi na pismo z dnia 29.07.2004r. w sprawie interpretacjiprzepisów podatku od towarów i usług - Naczelnik UrzęduSkarbowego Łódź – Śródmieście działając napodstawie art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późń. zm.)uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Pan ............. w piśmie, o którym mowa wyżej pyta, jaki jest„przebieg drogi użytkowej podatku „WAT” amianowicie :

  1. na jakiej podstawie prawnej jest pobierany i od kogo ?

  2. gdzie jest gromadzony?

  3. jak pożytkowany społecznie ?

  4. komu zwraca się go i dlaczego ?

  5. w jaki sposób może odebrać go obywatel bez żadnego dochodu i na jakiej podstawie prawnej – nie ?



Nawstępie niniejszej odpowiedzi należy zaznaczyć, że zostaną w niejprzedstawione jedynie podstawowe przepisy dotyczące poruszanejproblematyki, w zakresie niezbędnym do jej naświetlenia.

Stosowniedo art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) podatkiem jest publicznoprawne,nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne narzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy,wynikające z ustawy podatkowej.


Wmyśl zaś art. 7 § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa,podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowychobowiązkowi podatkowemu.


Zgodniez art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej „ustawą”, reguluje ona opodatkowanie podatkiem od towarów i usług (wskrócie nazywanym jako podatek VAT). Podatek od towarówi usług w myśl ust. 2 w/w art. 1 ustawy stanowi w całości dochódbudżetu państwa.


Stosowniedo art. 15 ust 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostkiorganizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne,wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowaw ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalnośćgospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelkądziałalność producentów, handlowców lub usługodawców,w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników,a także działalność osób wykonujących wolne zawody, równieżwówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo wokolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposóbczęstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje równieżczynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartościniematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celówzarobkowych.


Czynnościpodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT określają przepisy art. 5ustawy, stosownie do których opodatkowaniu podatkiem odtowarów i usług podlegają:

1) odpłatnadostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytoriumkraju;

2) eksporttowarów,

3) importtowarów,

4) wewnątrzwspólnotowenabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Osobyprawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej orazosoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,które jako podatnicy VAT mają obowiązek naliczać podatek VATod dokonywanej sprzedaży oraz które chcą korzystać zodliczania podatku od dokonanych zakupów zobowiązane dozarejestrowania się jako podatnik VAT „czynny”.Rejestracja następuje poprzez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowegozgłoszenia rejestracyjnego. Następnie naczelnik urzędu skarbowegorejestruje podatnika i w formie decyzji potwierdza jegozarejestrowanie.


Zasadyrozliczania i zwrotu podatku od towarów i usług regulująprzepisy art. 86 – 88, art. 99, art. 103 ustawy, z którychwynika m.in. co następuje:

  1. podatnikowi, który zarejestrował się jako podatnik VAT „czynny” (tj. takiemu podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą, nalicza VAT przy dokonywaniu sprzedaży oraz składa deklaracje VAT-7 we właściwym dla niego urzędzie skarbowym) przysługuje prawo do pomniejszenia podatku wyliczonego od dokonanej sprzedaży, zwanego podatkiem „należnym”, o podatek zawarty w dokonywanych zakupach, zwany podatkiem „naliczonym”.

  2. w tych przypadkach, w których łączna kwota podatku zawartego w dokonanych zakupach przekracza łączną kwotę podatku wyliczonego od dokonanej sprzedaży (tj w tych przypadkach, gdy łączna kwota podatku naliczonego przekracza łączną kwotę podatku należnego) podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy lub do przeniesienia tej różnicy na następny miesiąc

  3. w przypadkach , gdy łączna kwota podatku od dokonanej sprzedaży przekracza łączną kwotę podatku zawartego w dokonanych zakupach (tj w przypadkach, gdy łączna kwota podatku należnego przekracza łączną kwotę podatku naliczonego) podatnik jest zobowiązany do wpłaty różnicy na konto właściwego urzędu skarbowego

  4. rozliczenia podatku należnego i naliczonego podatnik dokonuje w deklaracjach składanych za okres miesięczny lub kwartalny; w takich terminach w jakich podatnik jest obowiązany do składania deklaracji, jest także obowiązany do dokonywania wpłat podatku, jeżeli zachodzi przypadek, o którym mowa wyżej w pkt 3. (w załączeniu wzór deklaracji miesięcznej oraz kwartalnej).

Wmyśl art. 62 ust.1 ustawy o finansach publicznych z dnia 26listopada 1998r. (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 z późn.zm.) dochodami budżetu państwa są podatki i opłaty, które namocy odrębnych ustaw nie stanowią dochodów jednostek samorząduterytorialnego, funduszów celowych oraz innych podmiotówsektora finansów publicznych.

Końcowotutejszy organ stwierdza, iż zgodnie z art. 63 ust.1 cytowanej ustawyo finansach publicznych wydatki budżetu państwa przeznaczone są na:

1)realizację zadań wykonywanych przez organy władzy państwowej,kontroli i ochrony prawa oraz administrację rządową, sądy itrybunały,

2)subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego,

2a)subwencje dla partii politycznych,

3)dotacje celowe na zadania z zakresu administracji rządowej oraz innezadania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,

4)dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,

5)dotacje na zadania określone ustawami,

6)współfinansowanie programów i projektówrealizowanych ze środków, o których mowa w art. 3 ust.1 pkt 2 i 2a,

7) realizację Wspólnej Polityki Rolnej.


NaczelnikUrzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście wyraża nadzieję, iżwyjaśnienia zawarte w niniejszym piśmie przybliżą istotę oraz ogólnezasady funkcjonowania podatku od towarów i usług na gruncieustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj