Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1443/87/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1443/87/04
Data
2004.07.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Strona zwraca się z prośbą o wyjaśnienia jaką zapłaci wysokość podatku VAT przy wykupie gruntu od Gminy Lublin będącego w wieczystym użytkowaniu Strony. Przy zakupie Strona skorzysta z bonifikaty w wysokości 99% zgodnie z uchwałą Rady Miasta.Przedmiotowe grunty są zabudowane budynkami mieszkalnymi, których okres użytkowania w większości wynosi ponad 5 lat, w tym jeden budynek dopiero 3 lata.W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie następujących kwestii:-jaką stawkę podatku VAT zapłaci Strona przy wykupie gruntu będącego w wieczystym użytkowaniuod jakiej wartości naliczony będzie podatek VAT- ogólnej wartości wykupu gruntu czy od ceny transakcjiW uzupełnieniu:Strona stoi na stanowisku, że wykup gruntu powinien być zwolniony od podatku VAT, na podstawie § 8 pkt 1 ppkt. 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27.04.2004r. (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.)transakcja dotyczy sprzedaży samych gruntówwłaścicielem gruntu jest Gmina Miasta Lublinrok budowy poszczególnych budynków zawarty jest w przedziale lat 1966-2000budynki stanowią własność Stronysprzedawca Urząd Miasta jest podatnikiem podatku VAT, sprzedaż gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej Urzędusprzedaż dokumentowana będzie fakturą VAT


Działając na podstawie art.14a § 1, § 2 i § 3 oraz art.120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w odpowiedzi na pismo Strony z dn. 01.07.2004r. (uzupełnione pismem z dn. 15.07.2004r.) informuje, iż w świetle art. 2 pkt 6 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535./ grunty stanowią towar, a ich dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 cyt. ustawy.

W sytuacji gdy przedmiotem dostawy jest prawo własności gruntu zabudowanego, z uwagi na brak preferencji właściwą stawką podatku dla tej transakcji jest stawka wskazana w art. 41 ust 1 cyt. ustawy tj. stawka 22%.

Podstawą opodatkowania powyższej transakcji jest obrót określony zgodnie art. 29 ust 1 cyt. ustawy o VAT tj. „kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy”. Określenie wartości tej kwoty powinno uwzględniać przepisy zawarte w ustawie z dn. 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 00 nr 46, poz. 543 z późn. zm.).1)Wobec powyższego stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu jest nieprawidłowe



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj