Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/1138/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/1138/04
Data
2004.08.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
postępowanie
przychód
spadkobiercy
wynajem


Pytanie podatnika
Proszę o udzielenie informacji odnośnie sposobu rozliczania przychodów po śmierci współwłaściciela z wynajmu nieruchomości wspólnej ( kamienicy ).


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani współwłaścicielką w/w nieruchomości ( kamienicy ) w części 31/80. Drugim współwłaścicielem tej nieruchomości w części 30/80 był Pani mąż, który w dniu 11.06.2004 r. zmarł. W przedmiotowym budynku mieszka kilku lokatorów, jak również wynajmuje Pani lokale użytkowe podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą.
Prowadzone postępowanie spadkowe w sądzie nie zostało jeszcze zakończone. Zgodnie ze złożonym pismem spadkobiercami pozostawionego majątku są: Pani oraz dwie Pani córki.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) jednym ze źródeł przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przychody ze wspólnej współwłasności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z chwilą śmierci współwłaściciela nieruchomość weszła w skład masy spadkowej, do której uprawnieni są wszyscy spadkobiercy. Stosownie do art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ), jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów tytułu VIII, tj. art. 1036-1046 Kodeksu cywilnego.Należy wskazać, iż przepis art. 199 K.c. wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli do rozporządzania rzeczą wspólną oraz innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Przepis art. 207 K.c. stanowi natomiast, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Biorąc zatem pod uwagę treść uprzednio cytowanego art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady przychodem spadkobierców jest czynsz najmu w części przypadającej im z tytułu udziału w spadku.W związku z powyższym po zakończeniu postępowania spadkowego otrzymane po dniu 11.06.2004 r. tj. po śmierci męża należności z tyt. wynajmu nieruchomości ( kamienicy ) stanowią przychód Pani i córek w części przypadającej im z tytułu udziału w spadku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj