Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD I/423-16/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I/423-16/04
Data
2004.07.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
objęcie (nabycie) akcji
objęcie udziałów
wierzytelność


Pytanie podatnika
Jakie są skutki podatkowe w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

  1. objęcia udziałów w zamian za akcje (udziały) objęte przez Spółkę przed 01.01.2001r.
  2. objęcia udziałów w zamian za akcje (udziały) objęte po 31.12.2000 r.
  3. wniesienia w formie aportu wierzytelności własnych?


Stosownie do przepisów art. 12 ust. 4d oraz przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8d, w brzmieniu obowiązującym od 01.05.2004 r., wprowadzonych do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93 poz. 894), „w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz
  2. w wyniku nabycia udziałów (akcji) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, oraz
  3. w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości bilansowej otrzymanych udziałów (akcji)
  • do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.”

Odpowiednio do powyższego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „wydatków na nabycie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji), ustalony zgodnie z pkt. 8 i art. 15 ust. 1k.”

Powyższe oznacza, że o ile spełnione są wszystkie warunki wymienione w przepisie art. 12. ust. 4d, wówczas objęcie takich udziałów jest dla Waszej Spółki podatkowo obojętne.

W sytuacji natomiast gdy nie zostaną spełnione warunki określone w art. 12 ust. 4d, w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny przychodem Waszej Spółki będzie, stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7, „nominalna wartość udziałów (akcji) ... objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.” Ostatni fragment przepisu narzuca zastosowanie przepisu art. 14 ust. 1-3., co oznacza, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Kosztem uzyskania przychodu natomiast będzie:

  • stosownie do przepisu art. 15 ust. 1j ww. ustawy o podatku dochodowym, nominalna wartość wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) - w przypadku objęcia udziałów (akcji) po 01.01.2001 r.,
  • stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określających koszt uzyskania przychodu z tego tytułu, w brzmieniu obowiązującym w roku objęcia tych udziałów (akcji), o czym stanowią przepisy przejściowe zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy z 09.06.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60 z 2000 r. poz. 700 ) - w przypadku wniesienia udziałów objętych przed 01.01.2001 r.

Wyjaśnienia zawarte w piśmie odnośnie wniesienia do spółki wierzytelności sugerują, że mamy do czynienia z wierzytelnością własną, tj. wierzytelnością z tytułu sprzedanych wyrobów. Przyjęto również - co nie zostało szczegółowo podane w piśmie Waszej Spółki - że wierzytelność ta przysługiwała wobec innego dłużnika niż spółka, do której wniesiony został aport. Wówczas to przychodem będzie nominalna wartość objętych udziałów - jak w ad a) niniejszego pisma - natomiast koszt uzyskania przychodu winien być określony stosownie do przepisu art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym jw., tj. wg faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wnoszoną wierzytelnością.

O ile więc wierzyciel do kosztów uzyskania przychodów zaliczył wydatki związane z powstaniem tej wierzytelności, to w chwili objęcia udziałów (akcji) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie dodatkowe poniesione wydatki, np. opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj